TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - testy wydajnościowe

Siła sygnału

Z racji tego, że nasze testy przeprowadzane są w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2, to do pokrycia takiego obszaru wystarcza już pojedyncza jednostka i to zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Nie da się ukryć, że tylko dwie anteny oddelegowane do sieci Wi-Fi przekładają się na słabsze wyniki niż w Deco X20, ale różnica jest tu mniejsza, niż można byłoby się spodziewać, a patrząc na testy wydajnościowe, praktycznie nie przekłada się na osiągi. Niemniej jednak mamy spore wątpliwości, czy pojedyncza jednostka wystarczy na 200 m2, jak obiecuje producent, ale nie mieliśmy okazji sprawdzić możliwości Deco X20-4G na takiej powierzchni.

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -27 dBm  -19 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -38 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -52 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -42 dBm  -41 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -52 dBm  -48 dBm 

Wydajność przewodowa WAN/LAN

Z racji tego, że zastosowane w Deco X20-4G porty ethernetowe mogą jednocześnie robić za WAN, jak i LAN, osobne testy dla tych interfejsów są zbyteczne, gdyż ich wyniki będą jednakowe. TP-Link zastosował wydajne gigabitowe porty, które zapewniają szybki transfer danych w obu kierunkach. Routery z tego zestawu wykorzystują praktycznie pełen potencjał tych złączy, ponieważ rezultaty z iperf wykazują wartości od 934 do 941 Mb/s. Trudno mieć tu jakiekolwiek zastrzeżenia. 

Wydajność bezprzewodowa LAN - Wi-Fi

W przypadku testów połączeń bezprzewodowych Wi-Fi sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana (w porównaniu z tradycyjnymi routerami), a to ze względu na automatyzm wszelkich mechanizmów odpowiedzialnych za pracę zestawów Mesh Wi-Fi. Nie mamy tu możliwości wyboru kanału i jego szerokości. Dobrze, że chociaż w tym przypadku mamy możliwość wyłączenia pasma 2,4 GHz lub 5 GHz, co nie zawsze jest możliwe w zestawach Mesh. Ponadto, sprawdzając realną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy (które w miastach jest naprawdę duże), dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były o różnych porach dnia (i nocy). W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, ale wyniki uzyskiwane przez was mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Wyniki są naprawdę bardzo dobre, w paśmie 2,4 GHz mogę nawet powiedzieć, że rewelacyjne, a w 5 GHz niewiele odbiegają od gigabitowych połączeń przewodowych, co mówi samo za siebie. 

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Przetestowaliśmy również prędkość transferu plików (1 GB plik) z wykorzystaniem protokołu FTP pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi. W tym celu wykorzystaliśmy komputery wyposażone w karty sieciowe Asus PCE-AX58BT i Intel AX201. Z wynikami możecie zapoznać się powyżej i tutaj Deco X20 także nie zawodzi, oferując osiągi, które zawstydzają większość tradycyjnych routerów. Warto jednak dodać, że brak dedykowanego łącza dosyłowego, które wykorzystywane byłoby przez jednostki do wzajemnej komunikacji, sprawia, że klienci korzystający z usług satelitów muszą liczyć się z wyraźnym spadkiem wydajności. Z tą przypadłością można poradzić sobie, spinając wszystkie jednostki przewodowo za pomocą kabla sieciowego, ale nie jest to najbardziej praktyczne wyjście (szczególnie w dużym domu). 

Wydajność sieci LTE

Nie omieszkaliśmy również sprawdzić, jak router poradzi sobie z łącznością komórkową i tutaj także mogliśmy liczyć na przyzwoite rezultaty. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo duże znaczenie ma tu obrany przez nas serwer i jego obciążenie oraz pora, o której zdecydujemy się przeprowadzić testy, ponieważ w godzinach szczytu (popołudniowo-wieczorne) wyniki są kilkukrotnie słabsze niż te np. nad ranem czy w nocy. W przypadku LTE od sieci Plus, z której skorzystaliśmy w tym przypadku, wyniki uzyskane poprzez router były wyraźnie lepsze niż bezpośrednio ze smartfona. Zresztą sprawdźcie poniżej:

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że nieustannie pracujące urządzenia tego typu mocno zwiększą rachunek za prąd - jeden Deco X20-4G pobiera w stanie spoczynku ok. 3 W, a jeśli zmusimy go do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 7 W. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł