TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

Niemal dokładnie dwa lata temu testowaliśmy zestaw Mesh Deco X20 od TP-Link, więc przyszła kolejnej na najnowszy model z tej serii, czyli Deco X20-4G. Jak nietrudno się domyślić, tym razem otrzymujemy bardzo podobny router z wbudowanym modemem LTE, który pozwala nam korzystać z Internetu sieci komórkowej w ramach naszego systemu Mesh. Aż dziw bierze, że tego typu rozwiązania nie są popularniejsze i TP-Link tak długo kazał nam na takowe czekać, pomimo bardzo bogatej oferty sprzętu sieciowego. Przecież systemy Mesh skierowane są głównie do właścicieli domków, gdzie pojedynczy router nie daje sobie rady, a z drugiej strony to właśnie ta grupa najczęściej ma przecież problem z dostępem do szerokopasmowego internetu. Jak to jednak mówią, co się odwlecze, to nie uciecze, więc pora zakasać rękawy i sprawdzić, co Deco X20-4G ma do zaoferowania i czy warto było czekać na ten produkt. 

TP-Link Deco X20-4G to na pierwszy rzut oka produkt bliźniaczy do Deco X20, ale pozory mylą.

TP-Link Deco X20-4G to na pierwszy rzut oka produkt bliźniaczy do Deco X20. Otrzymujemy bowiem router Wi-Fi 6 w standardzie AX1800, co oznacza, że osiąga prędkości dochodzące łącznie do 1,8 Gb/s w dwóch pasmach - do 1201 Mb/s w 5 GHz oraz do 574 Mb/s w 2,4 GHz, a poza tym możemy liczyć na wsparcie ze strony modulacji 1024-QAM oraz zastosowanie technologii OFDMA i MU-MIMO, co skutecznie powinno przełożyć się na poprawę wydajności. Szkoda, że zabrakło wsparcia dla 160 MHz szerokości kanału, co jest jedną z największych zalet Wi-Fi 6. Producent chwali się jednak, że dzięki kolorowaniu BSS i Beamformingowi (kształtowanie wiązki) pojedyncza jednostka może objąć swoim zasięgiem powierzchnię nawet do 200 m2 i w tym przypadku musimy uwierzyć mu na słowo, ponieważ fizycznie nie byliśmy w stanie tego zweryfikować. Poza tym, Deco X20-4G jest w stanie połączyć nawet 150 urządzeń w domu, co przydaje się w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania z internetu korzysta wiele osób.

Dużą zaletą systemów Mesh jest także możliwość łatwej rozbudowy sieci poprzez dodawanie kolejnych jednostek i tutaj nie obejdzie się bez dodatkowych zakupów, jeśli chcemy stworzyć sieć Mesh, ponieważ Deco X20-4G sprzedawane jest pojedynczo, a nie w zestawach, jak inne routery Mesh. Jest to jednak w tym przypadku jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ w domowej sieci wystarczy nam jeden router z obsługą sieci komórkowych. Tym, wyróżnia wariant 4G od podstawowego Deco X20, jest przede wszystkim jak nazwa wskazuje, obecność modemu LTE. Tutaj jednak na starcie możemy mówić o pewnym rozczarowaniu, że producent zdecydował się na wsparcie standardu zaledwie LTE Cat6, oferującego prędkości na poziomie 300/50 Mb/s. Po sprzęcie za blisko 1000 zł spodziewać można było się przynajmniej LTE Cat12, ale szybki rzut oka na routery 4G w polskich sklepach uświadamia, że to praktycznie standard w tej półce cenowej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

 0