TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

TP-Link Deco X20-4G - konfiguracja i oprogramowanie

Konfiguracja i zarządzanie Deco X20-4G wyglądają bardzo podobnie jak w poprzednich zestawach Deco, więc zainteresowanych szczegółami odsyłamy choćby do testu zestawu Deco X68. Warto podkreślić, że tak jak było to dotychczas, TP-Link stawia w swoich Meshach na zarządzanie aplikacją mobilną i choć interfejs przeglądarkowy istnieje, to mamy tu do czynienia z dość nietypową sytuacją. Webowe GUI jest bowiem bardzo uproszczone i zawiera zaledwie garstkę opcji, więc jego praktyczność jest znikoma. Skupmy się zatem na tym, co do zaoferowania ma aplikacja mobilna w kwestii funkcjonalności modemu LTE.

Już w trakcie konfiguracji możemy wybrać tryb pracy routera (Wi-Fi, LTE/3G czy punkt dostępowy). Strona startowa wita nas zaś informacjami o zużytym transferze, pozwalając szybko ustawić limit (jest opcja włączenia powiadomień SMS o kończącym się limicie). Mamy także informacje o sieci i sile sygnału. Jak w większości routerów 4G/3G, nie zabrakło też opcji odbierania i wysyłania SMS. W ustawieniach zaawansowanych możemy zaś zarządzać kodem PIN karty SIM czy aktywować zewnętrzne anteny, ale ukryto tu również opcje Internetu, gdzie możemy edytować podstawowe opcje dostawcy internetu (w tym APN, które co ciekawe musieliśmy zmienić dla sieci Plus, gdyż domyślne blokowały połączenie z internetem - z innymi sieciami nie było takich problemów), ale również wybrać preferowany tryb sieci, pasmo, roaming danych czy operatora. Umieszczono tu tez podgląd parametrów RSRP, RSRQ oraz SNR. Nie zabrakło także funkcji failover, w ramach której LTE pełni funkcję sieci pomocniczej, na wypadek zaniku tradycyjnego Wi-Fi. Ot, taki standard. 

Co istotne, aplikacja jest przejrzysta, łatwa w obsłudze i nie odnotowaliśmy w niej żadnych irytujących błędów. Do tego otrzymujemy tonę dodatkowych funkcji, w tym np. przydatną kontrolę rodzicielską, QoS czy raporty z aktywności. Oczywiście nie zabrakło też płatnej subskrypcji HomeShield Pro, którą możemy wypróbować przez 30 dni za darmo.  Miesięczny koszt to 28,99 zł, a roczny 269,99 zł. Poniżej możecie zobaczyć, co oferuje ona w ramach tego abonamentu. Sama koncepcja HomeShield Pro zasługuje na pochwały i nietrudno zrozumieć, czemu producent pobiera dodatkowe opłaty za dodatkowe usługi, który wymagają dodatkowych kosztów (choćby serwerowych). Wciąż nie możemy jednak zrozumieć, czemu mamy dodatkowo płacić za bardziej zaawansowane informacje o klientach czy możliwość pauzowania internetu na wybranych urządzeniu, a ochrona DDoS jest praktycznie standardem w większości routerów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X20-4G - test routera Mesh Wi-Fi z modemem LTE+

 0