TP-Link Deco X20 - test tańszego zestawu Mesh w standardzie Wi-Fi 6

TP-Link Deco X20 - test tańszego zestawu Mesh w standardzie Wi-Fi 6

TP-Link Deco X20 - test tańszego zestawu Mesh w standardzie Wi-Fi 6

TP-Link to jeden z tych producentów, którzy mocno promują standard Wi-Fi 6. Mieliśmy okazję przetestować już kilka routerów tej firmy wspierających nową generację łączności bezprzewodowej Wi-Fi i w końcu przyszła pora na system Mesh. Na warsztat wzięliśmy zestaw Deco X20, czyli nowy produkt w portfolio tego chińskiego producenta i jednocześnie najtańszy zestaw Mesh obsługujący technologię 802.11ax (na polskim rynku dostępny jest już także model X60, a wkrótce powinien globalnie zadebiutować X90). W żadnym wypadku nie jest to jednak budżetowy sprzęt i na pierwszy rzut oka to ciekawa opcja dla osób poszukujących stylowego i wydajnego systemu Mesh Wi-Fi 6 do domu, które nie chcą wydawać na ten cel majątku, ale są przygotowane na spory wydatek. Jak zatem produkt ten spełnia to założenie i wypada na tle konkurencji? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tej recenzji.

Na warsztat wzięliśmy zestaw Deco X20, czyli nowy produkt w portfolio TP-Link i jednocześnie najtańszy zestaw Mesh obsługujący technologię 802.11ax.

TP-Link Deco X20 - test tańszego zestawu Mesh w standardzie Wi-Fi 6

Na zestaw Deco X20 składają się trzy routery/satelity (w sierpniu pojawią się w sprzedaży tańsze zestawy  z dwoma jednostkami) Mesh obsługujące standard Wi-Fi 6 i pracujące w ramach 802.11ax. Każda z jednostek osiąga prędkości dochodzące łącznie do 1,8 Gb/s w dwóch pasmach - do 1201 Mb/s w 5 GHz oraz do 574 Mb/s w 2,4 GHz, a poza tym możemy liczyć na wsparcie ze strony modulacji 1024-QAM oraz zastosowanie technologii OFDMA i MU-MIMO, co skutecznie powinno przełożyć się na poprawę wydajności. Producent chwali się, że dzięki kolorowaniu BSS i Beamformingowi (kształtowanie wiązki) tu zastosowanemu trzy routery Deco X20 mogą objąć swoim zasięgiem dom o powierzchni nawet do 540 m2 i w tym przypadku musimy uwierzyć mu na słowo, ponieważ fizycznie nie byliśmy w stanie tego zweryfikować. Duża zaletą systemów Mesh jest także możliwość łatwej rozbudowy sieci poprzez dodawanie kolejnych jednostek, więc w razie potrzeby zasięg ten można jeszcze zwiększyć. Poza tym, Deco X20 jest w stanie połączyć nawet 150 urządzeń w domu, co przydaje się w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania z internetu korzysta wiele osób.

Cieszy także fakt, że Deco X20 doczekało się szyfrowania transmisji danych za pomocą nowego standardu WPA3, a nie mogło też zabraknąć pakietu TP-Link HomeCare, na który składają się wbudowany antywirus, QoS (Quality of Service) oraz system kontroli rodzicielskiej. Aby skonfigurować system Mesh wystarczy pobrać i zainstalować aplikację TP-Link Deco, dostępną na urządzenia z Androidem lub iOS, a następnie podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie smartfona. TP-Link dalej idzie ścieżką obraną w swoich poprzednich Meshach i tutaj także obsługa i konfiguracja sprzętu jest uproszczona do granic możliwości, podobnie jak zarządzanie siecią, które odbywa się z poziomu urządzenia mobilnego. 3-pack Deco X20 to koszt ok. 1600 zł i jeśli porównamy ten zestaw z innymi Meshami w standardzie Wi-Fi 6, to trudno nie zauważyć, że jest to praktycznie najtańszy tego typu sprzęt na rynku, choć konkurencja nie jest duża i do tego zapewnia lepsze parametry (to przewrotnie uznać można jednak za zaletę tego produktu, który może znaleźć swoją niszę).    

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X20 - test tańszego zestawu Mesh w standardzie Wi-Fi 6

 0