TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

TP-Link Deco X68 to kolejny zestaw Mesh w standardzie Wi-Fi 6, który przyszło mi przetestować. W ubiegłym roku miałem okazję sprawdzić w akcji Deco X20, czyli tańszy pakiet od tego popularnego chińskiego producenta. Tym razem mamy jednak do czynienia ze sprzętem skierowanym do bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują wyższej wydajności i na papierze Deco X68 zdaje się mieć wszystko, co powinno zadowolić tę grupę odbiorców. Mowa o trzypasmowych routerach w standardzie AC3600 z pasmem dosyłowym i z możliwością jednoczesnej obsługi większej liczby urządzeń. Do tego dochodzi pakiet oprogramowania HomeShield, którego funkcjonalność można rozszerzyć za pomocą płatnej subskrypcji. Całości dopełniają oczywiście łatwa konfiguracja i intuicyjne zarządzanie z poziomu aplikacji mobilnej.

Połączenie kilku współpracujących ze sobą jednostek wspierających sieci Mesh umożliwia stworzenie wydajnego systemu Wi-Fi nawet w dużym mieszkaniu czy wielopiętrowym domu.

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

Zacznijmy jednak od podstaw. TP-Link Deco X68 to zestaw Mesh składający się dwóch routerów, choć niewykluczone, że do sklepów z czasem trafią także trójpaki lub pojedyncze jednostki. Połączenie kilku współpracujących ze sobą jednostek wspierających sieci Mesh umożliwia stworzenie wydajnego systemu Wi-Fi nawet w dużym mieszkaniu czy wielopiętrowym domu. Nowy model jest kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi urządzeniami z serii TP-Link Deco i pozwala to relatywnie łatwo rozbudowywać Mesh o kolejne jednostki. Deco X68 to routery w standardzie AX3600, więc zapewniają prędkości dochodzące do 3600 Mb/s w trzech pasmach transmisji: w pierwszym paśmie 5 GHz do 1802 Mb/s, w drugim 5 GHz do 1201 Mb/s oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Warto dodać, że drugie pasmo 5 Ghz pełni tu rolę pomocniczą, tzw. pasma dosyłowego (backhaul), gdyż zapewnia zapasową przepustowość, wykorzystywaną w razie potrzeby przez łączące się ze sobą jednostki Deco. Sieć tym samym może działać płynniej, a sygnał sieci Wi-Fi powinien być silniejszy i stabilniejszy, choć zweryfikują to testy. 

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

Poza tym możemy liczyć na wsparcie ze strony modulacji 1024-QAM oraz zastosowanie technologii OFDMA i MU-MIMO (3 × 3), co skutecznie powinno przełożyć się na poprawę wydajności, dzięki możliwości transmisji danych przez kilka strumieni. Producent chwali się, że dzięki kolorowaniu BSS i Beamformingowi (kształtowanie wiązki) już dwie jednostki są w stanie pokryć powierzchnię przeszło 500 m2, a trzy jednostki wystarczą na 650 m2. W tym przypadku musimy uwierzyć mu na słowo, ponieważ fizycznie nie byliśmy w stanie tego zweryfikować. Deco X68 jest w stanie połączyć nawet 150 urządzeń w domu, co przydaje się w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania z internetu korzysta wiele osób. Deco X68 doczekało się szyfrowania transmisji danych za pomocą WPA3, ale w tej cenie poważnym przeoczeniem byłby brak wsparcia dla tego standardu. Co więcej, gigabitowe porty w każdym routerze pozwolić powinny na szybkie połączenie przewodowe. 

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

Nie mogło też zabraknąć wspomnianego pakietu TP-Link HomeShield, na który składają się choćby wbudowany antywirus, QoS (Quality of Service) oraz system kontroli rodzicielskiej. Bardziej szczegółowo omówimy to rozwiązania w sekcji poświęconej oprogramowaniu. Podobnie jak w przypadku innych zestawów Mesh od tego producenta, aby skonfigurować Deco X68 wystarczy pobrać i zainstalować aplikację TP-Link Deco, dostępną na urządzenia z Androidem lub iOS, a następnie podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie smartfona. TP-Link dalej idzie ścieżką obraną w swoich poprzednich Meshach i tutaj także obsługa i konfiguracja sprzętu jest uproszczona do granic możliwości, podobnie jak zarządzanie siecią, które odbywa się z poziomu urządzenia mobilnego. Dwupak Deco X68 to koszt ok. 1550 zł i jeśli porównamy ten zestaw z innymi Meshami w standardzie AX3600 lub zbliżonym, to zauważymy, że Deco X68 jest naprawdę atrakcyjnie wyceniony, choć w ofercie konkurentów znaleźć można teoretycznie szybsze zestawy za nieco mniejsze pieniądze (patrz np. ASUS ZenWiFi AX XD6). Tym samym, dopiero testy dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w nowy zestaw Mesh od TP-Link.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

 0