Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Raijintek Ereboss

Rajintek Ereboss to już dość leciwa konstrukcja, bo ponad trzyletnia. Jeśli chodzi o budowę to zawsze przypominał nieco model Thermalright HR-02, i tak w istocie jest. Konstrukcja radiatora opiera się o sześć rurek cieplnych 6 mm w układzie charakterystycznym dla TR HR-02, a radiator ma asymetryczną budowę by nie blokować możliwości instalacji pamięci RAM z wysokimi radiatorami. Ma w tym pomóc także asymetryczny wentylator o nietypowych rozmiarach 140 x 150 mm o grubości 13 mm (typowy wentylator ma 25 mm). Podstawa radiatora jest wykonana z miedzi, i jest dodatkowo niklowana.

Jeśli chodzi o wydajność to Ereboss bardzo blado, na co moim zdaniem spory wpływ ma system montażu na platformie AMD. Możliwa jest instalacja radiatora tylko i wyłącznie wymuszająca kierunek przypływu powietrza dół - góra, zamiast klasyczny z przodu do tyłu obudowy. Kultura pracy jest względnie przyzwoita, poziom hałasu wentylatora jest zadowalający.

Jeśli chodzi o system montażu to to możliwość montażu w jednym tylko kierunku na platformie AMD ma jeszcze inne konsekwencje. Wentylator po zamontowaniu praktycznie styka się z modułami pamięci RAM z radiatorem o standardowej wysokości. Montaż czegokolwiek z wyższym na platformie AMD nie będzie możliwy. Pewne uwagi można też mieć do drucików trzymających wentylator na radiatorze. Ich konstrukcja jest bardzo nietypowa, i niewygodna - trzeba je przyczepiać do otworów znajdujących się po przeciwległej stronie radiatora! Problemu w przypadku platform Intela nie będzie, ale w naszej platformie testowej jest procesor AMD, i niesmak pozostaje. Na koniec - wątpliwości budzi także mocowanie radiatora ważącego blisko kilogram na dwóch śrubkach M3 z relatywnie małymi główkami. Nie ma problemu gdy montujemy go sami w domowym zaciszu - ale czy taki komputer będzie bezpieczny podczas przesyłki firmą kurierską? Tu już można mieć wątpliwości.

niezła jakość wykonania, wysoka kultura pracy, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem (na platformach Intela!)

  wydajność w tej cenie jest słaba, niemożliwa instalacja pamięci RAM z wysokim radiatorem (na platformie AMD!), system montażu wentylatora pozostawia troszkę do życzenia

Cena (na dzień 12.7.2017): około 185 zł

Raijintek Ereboss

Do testu dostarczył:

Caseking_logo

https://caseking.de

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-ereboss-0p105250-602806/

 

Specyfikacja

Raijintek Ereboss
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 148x110x160 mm
Waga coolera 990 g
Model zastosowanego wentylatora Niesymetryczny 140 x 150 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 650-1400
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Rajijintek Ereboss

Rajijintek Ereboss

Rajijintek Ereboss

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...