Wydajność AMD Navi osiem miesięcy po premierze - test sterowników

Wydajność AMD Navi osiem miesięcy po premierze - test sterowników

Wydajność AMD Navi premierowo i obecnie - test

Jako, że od premiery karty graficznych z rodziny Navi upłynęło już mniej więcej osiem miesięcy, uznałem, że to odpowiednia chwila na sprawdzenie, jaka jest ich wydajność w grach w dniu dzisiejszym, w odniesieniu do stanu z chwili debiutu. W dzisiejszym teście na tapet trafiają więc najnowsze sterowniki Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.2.2, które zostaną zestawione z pierwszą wersją wspierającą najnowszą architekturę firmy AMD. Temat jest niewątpliwie ciekawy, bo chociaż trzeba przyznać, że Radeony RX 5700 oraz RX 5700 XT od samego początku mogły się pochwalić naprawdę konkurencyjnymi osiągami, to przecież darmowy bonus do wydajności zawsze jest czymś mile widzianym, a ponadto zobaczymy, czy coś się zmieniło w przypadkach problematycznych, kiedy do głosu dochodzi niestety wciąż nie najlepsze dopracowanie oprogramowania od strony CPU. Poza tym kolejny raz wezmę pod lupę dość popularną teorię, że sterowniki czerwonych na premierę są zawsze (lub prawie zawsze) kiepsko zoptymalizowane pod kątem wyciągnięcia maksimum potencjału z układu graficznego i to poprawki w ich zakresie są znaczącym wkładem w tzw. FineWine, czyli bardziej korzystne starzenie się GPU tego producenta. Poprzednie spojrzenia na to zagadnienie, dla Polarisa oraz Vegi, nie potwierdziły owych rewelacji, tj. głównych przyczyn zjawiska trzeba szukać raczej gdzie indziej. Jak będzie tym razem? Przekonamy się niebawem.

Od premiery kart graficznych z rodziny Navi upłynęło mniej więcej osiem miesięcy. Przekonajmy się, ile dodatkowej mocy przez ten czas wycisnęło z nich AMD.

Wydajność AMD Navi osiem miesięcy po premierze - test sterowników

 Test GIGABYTE AORUS Radeon RX 5700 XT 8G. Kolejne dobre Navi?

Informacje na temat wykonanych testów

Jako podstawa do przeprowadzenia testów posłużyła niedawno recenzowana karta graficzna GIGABYTE AORUS Radeon RX 5700 XT 8G, a więc naprawdę solidna konstrukcja, która świetnie zaprezentowała się w zalinkowanym materiale. Ale to oczywiście nie ten fakt przesądził o jej wyborze, lecz możliwość cofnięcia się możliwie daleko z bazową wersją sterowników, ponieważ RX 5500 XT oraz RX 5600 XT rzecz jasna nie są obsługiwane przez Radeon Software Adrenalin 2019 Edition 19.7.1, jako że ich debiut miał miejsce później. Jeśli chodzi o dobór gier, a także ustawień detali/rozdzielczości, punktem wyjściowym były naturalnie standardowe testy akceleratorów, z drobnym uzupełnieniem w postaci Far Cry New Dawn. Najnowsza część tej popularnej serii od Ubisoftu jest tytułem dość niewdzięcznym, jeśli chodzi o testowanie GPU, gdyż w zasadzie niemożliwym jest znalezienie lokalizacji, w której można by uzyskać 100% obciążenia na najmocniejszych kartach pokroju GeForce RTX 2080 SUPER czy RTX 2080 Ti (problemem jest już zwykła RTX 2080). Dlatego też w materiałach pojawia się ona okazjonalnie, głównie przy okazji artykułów poświęconych sterownikom, gdzie wspomniana cecha nie jest czymś niepożądanym. Poza tym mamy niezmienioną platformę testową, opartą o ekosystem Intela, a konkretniej LGA 1151, który cały czas jest najmocniejszym dostępnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o czysto rozrywkowe zastosowania. Tyle tytułem wstępu, czas przejść do pomiarów i zobaczyć, czy coś się zmieniło.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wydajność AMD Navi osiem miesięcy po premierze - test sterowników

 0