Xiaomi 13 Lite - test i recenzja. Ładni i szczupli mają w życiu łatwiej

Xiaomi 13 Lite - test i recenzja. Ładni i szczupli mają w życiu łatwiej

Xiaomi 13 Lite - podsumowanie

Czy Xiaomi 13 Lite będzie nowym sprzedażowym hitem firmy? Jest na to duża szansa, ale pod jednym warunkiem - rynek musi zweryfikować startową cenę urządzenia, która została ustanowiona na 2499 PLN i nawet w promocji z okazji Dnia Kobiet, przewidującej 250 złotych cashbacku, wydaje się nieco za wysoka. Warto bowiem pamiętać, że za 1999 PLN można już kupić choćby realme GT 2, które w każdym benchmarku wygrywa z nowym Xiaomi, podobnie zresztą jak Xiaomi 11T dostępne za jeszcze mniejsze pieniądze. Jeżeli jednak cena spadnie, to Xiaomi 13 Lite będzie łakomym kąskiem dla wielu osób, które szukają uniwersalnego smartfona do codziennych zastosowań, wyróżniającego się przede wszystkim atrakcyjną stylistyką i świetnym ekranem, bo w tych punktach urządzenie błyszczy… dosłownie i w przenośni. 

Jeśli cena Xiaomi 13 Lite spadnie, to smartfon będzie łakomym kąskiem dla wielu osób, które szukają uniwersalnego smartfona do codziennych zastosowań,  wyróżniającego się przede wszystkim atrakcyjną stylistyką i świetnym ekranem, bo w tych punktach urządzenie błyszczy… dosłownie i w przenośni. 

Samsung Galaxy S23, czyli "kompaktowe" marzenie, ale... gdzie te nowości, za które dopłacam 600 PLN?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sporo zdrożało względem poprzedniej generacji (Xiaomi 12 Lite na start można było kupić za 1999 PLN), tymczasem zmian nie ma wcale tak dużo, a niektóre są wręcz downgradem. Największą różnicą jest chyba procesor Snapdragon 7 Gen 1, który miał zapewnić poprawioną wydajność i efektywność energetyczną, tymczasem w obu przypadkach różnica względem poprzedniej generacji jest znikoma, a nie brakuje nawet głosów, że przy baterii - choć o zwiększonej pojemności - wyszło to na minus (na szczęście producent pozostał przy szybkim ładowaniu i ładowarce 67W w zestawie). Do tego głośnik stereo został zastąpiony przez mono, 108 MP obiektyw główny przez 50 MP jednostkę, a smartfon debiutuje wprawdzie z MIUI 14, ale na Androidzie 12. Jak jednak wspomniałam na wstępie, atrakcyjna stylistyka skłania do przymknięcia oka na pewne niedostatki, więc Xiaomi 13 Lite z pewnością znajdzie swoich fanów, a już na pewno na wyprzedażach.

Xiaomi 13 Lite
 

Xiaomi 13 Lite- opinia:

Xiaomi 13 Lite - zalety:

 • atrakcyjna stylistyka i wysoka jakość wykonania
 • świetny zakrzywiony wyświetlacz AMOLED
 • wysoka kultura pracy
 • niezłe możliwości fotograficzne
 • szybka ładowarka 67 W zestawie
 • szerokie opcje personalizacji w ramach nakładki MIUI 14, ale...

Xiaomi 13 Lite - wady:

 • ... wciąż na Androidzie 12, a do tego interfejs jest dość "inwazyjny"
 • głośnik mono
 • brak microSD i gniazda słuchawkowego 3,5 mm jack
 • procesor nie jest wolny od throttlingu termicznego
 • drobne zmiany względem poprzedniej generacji w wyższej cenie

 

Cena (na dzień publikacji): 2499 PLN (8/256 GB)

Gwarancja: 24 miesiące

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi 13 Lite - test i recenzja. Ładni i szczupli mają w życiu łatwiej

 0