Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Opisywana konstrukcja wykorzystuje laminat o wymiarach zgodnych ze standardem E-ATX, tak więc przed zakupem upewnijcie się, że Wasza obudowa nie sprawi problemów z montażem. Zamontowane, sporych rozmiarów, radiatory, w połączeniu z kolorystyką łączącą odcienie czerni, bieli i czerwieni, nadają płycie interesujący wygląd, aczkolwiek dla niektórych może być on zbyt "odpustowy", chociażby ze względu na sporą ilość plastiku osłaniającego tylny panel oraz porty SATA.

Do dyspozycji użytkownika oddano siedem, niemalże bezbłędnie rozmieszczonych, 4-pinowych złącz wentylatorów. Niestety jeden z nich znalazły się w bezpośrednim sąsiedztwie podstawki procesora i slotu karty graficznej, co zdecydowanie utrudnia dostęp po złożeniu zestawu.

Montaż radiatorów został przeprowadzony wyłącznie z wykorzystaniem śrubek, co jest naprawdę dobrym pomysłem, mocno podnoszącym walory użytkowania. Dzięki temu nie musicie martwić się o demontaż elementów chłodzących, gdyż cały proces zajmuje tylko kilkanaście sekund. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni śrubokręt i problem rozwiązany, gdzie z kołkami czasem trzeba się naprawdę solidnie namęczyć.

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę Foxconn, z kolei sekcja zasilania składa się z zawrotnej liczby dwudziestu dwóch faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Ultra Durable, która obejmuje PCB zawierające dwie uncje miedzi, japońskie kondensatory Solid CAP, tranzystory o niskim współczynniku RDS(on) oraz cewki z rdzeniem ferrytowym. W teorii można więc oczekiwać zwiększonej żywotności produktu, poprawienia sprawności elektrycznej oraz obniżenia temperatur.

Kości pamięci DDR4 montujemy w czterech bankach, wspierających moduły o maksymalnym taktowaniu wynoszącym 3866 MHz oraz pojemności sięgającej 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, punkty pomiarowe napięć, wyświetlacz kodów POST, przyciski (Power, Reset, Clear CMOS, automatyczne OC, tryb ECO), a także dwa złącza USB 3.0, przydatne, gdy chcecie wyprowadzić kilka takich portów na przód obudowy.

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wyróżnić cztery sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x16/x8) oraz trzy  PCI-Express x1. Tak dużą ilość linii uzyskaną dzięki przełącznikowi PEX 8747. Sprzęt jest oczywiście całkowicie zgodny ze standardem PCI-Express 3.0, co zapewnia dodatkowy zapas przepustowości, gdybyście się zdecydowanie na budowanie konfiguracji CrossFireX lub SLI. Niestety nie ma ani jednego slotu PCI, więc jeśli posiadacie chociażby starsze karty dźwiękowe, to po prostu ich nie użyjecie w połączeniu z GA-Z170X-Gaming G1. Niby standard w dzisiejszych czasach, jednakże wszelkie odstępstwa od tej "normy" są przeze mnie zdecydowanie chwalone.

Na dolnej krawędzi płyty znajdziecie złącze HD Audio, COM oraz dwa gniazda USB 2.0. Po prawej stronie umieszczono cztery porty SATA (obsługiwane przez kontrolery ASMedia ASM1061) oraz trzy SATA Express, działające zamiennie jako sześć kolejnych SATA. Są one zamontowane kątowo, co sprzyja utrzymaniu porządku w obudowie i umożliwia bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Do dyspozycji macie również dwa złącza M.2, a także dwie kości BIOS-u, co eliminuje ryzyko związane z nieudanym flashowaniem firmware.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to Gigabyte zastosował rozwiązanie naprawdę rozbudowane i bardzo rzadko spotykane. Na płycie znalazł się kodek Creative Sound Core3D, dodatkowo wsparty przez DAC TI Burr Brown PCM1794 (SNR na poziomie 127 dB). Oprócz tego zamontowano kondensatory elektrolityczne firmy Nichicon, dwa wzmacniacze JRC NJM2114 oraz jeden TI Burr Brown OPA2134. Co tu dużo mówić, jest naprawdę "na bogato", gdyż to w zasadzie nieco zubożony Sound Blaster ZxR (stąd też marketingowa nazwa ZxRi). Wyniki w teście RMAA nie wymagają komentarza, to ścisła czołówka zintegrowanych układów audio.

Tylny panel jest dodatkowo chroniony przez plastikową osłonę. Umieszczono tam następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury lub myszy,
  • jeden HDMI,
  • dwa USB 2.0, siedem USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jeden Type-C), kontrolowane przez układ Intel Thunderbolt 3,
  • dwa RJ-45, obsługiwane przez zintegrowane karty sieciowe Killer E2400,
  • dwa RP-TNC, służące do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z S/PDIF.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

 0