AMD po raz pierwszy w historii z wyższą kapitalizacją rynkową od Intela

AMD po raz pierwszy w historii z wyższą kapitalizacją rynkową od Intela

AMD jest teraz większą firmą pod względem kapitalizacji rynkowej niż Intel. Różnica nie jest duża, ale Czerwoni wyprzedzili Niebieskich po raz pierwszy w historii firmy, co ma oczywiście związek z przejęciem Xilinx przez tych pierwszych. Kapitalizacja rynkowa AMD po wczorajszej sesji giełdowej wyniosła 197,75 miliarda dolarów, natomiast Intela 197,24 miliarda dolarów. 

Nagły wzrost kapitalizacji rynkowej AMD wynika z wartego 49 miliardów dolarów przejęcia Xilinx, czyli największej tego typu transakcji w historii segmentu półprzewodników. To spowodowało konwersję 248,38 mln akcji Xilinx na 428 mln nowych akcji AMD. Te dodane do istniejących 1,2 miliarda akcji AMD, dały łączną liczbę akcji firmy wynoszącą 1,628 miliona, co przełożyło się na kapitalizację rynkową AMD w wysokości 197,75 miliarda dolarów, czyli wyższą od Intela o zaledwie 510 milionów dolarów.

Czerwoni wyprzedzili pod względem kapitalizacji rynkowej Niebieskich po raz pierwszy w historii firmy, co ma oczywiście związek z przejęciem Xilinx.

Jest to duży przełom dla firmy, która zaledwie sześć lat temu balansowała na krawędzi bankructwa. Najważniejszą zmianą, która odwróciła niekorzystny trend, było zaprezentowanie rewolucyjnej mikroarchitektury procesorów Zen. Sześć lat konsekwentnej realizacji założonego planu sprawiło, że AMD ma teraz najwyższy w swojej historii udział w rynku procesorów. Niedawne przejęcie firmy Xilinx, producenta układów FPGA, zapewnia szerokie portfolio zróżnicowanych produktów krzemowych w ofercie Czerwonych, otwierając nowe, dochodowe rynki, takie jak zautomatyzowane pojazdy, lotnictwo, 5G/komunikacja czy rynki IoT.

Xilinx również radzi sobie bardzo dobrze, ponieważ jej ostatnie zarobki w trzecim kwartale obejmowały rekordowe przychody w wysokości 1 miliarda dolarów, co stanowi 26% wzrost rok do roku. Tymczasem porównywalna jednostka Intela, czyli Programmable Solutions Group (PSG), która powstała dzięki przejęciu firmy Altera za 16,7 miliarda dolarów, miała więcej problemów w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ Xilinx sukcesywnie zjadało jej udziały w rynku. Intel ujawnił również podczas ostatniego raportu finansowego, że jego jednostka PSG została mocno dotknięta ograniczeniami podaży w 2021 r., powodując przewidywaną stratę w wysokości 500 milionów dolarów.

Tymczasem AMD ma ambitne plany związane z Xilinx – firma spodziewa się, że jej pierwsze produkty „mieszane”, czyli urządzenia z logiką AMD i Xilinx, pojawią się na rynku w 2023 roku. Jest to bez wątpienia dobry okres dla AMD, które wyprzedziło też Qualcomm na liście kapitalizacji rynkowych, ale NVIDIA wydaje się niezagrożona — kapitalizacja rynkowa firmy wynosząca 662,38 miliarda dolarów przewyższa łącznie AMD i Intela.

Warto jednak pamiętać, że Intel jest zdecydowanie większą firmą i ma ~75% całkowitego udziału w rynku x86. Intel z pewnością nie jest zadowolony z tego, że zmniejsza się jego udział w rynku i Alder Lake wydaje się krokiem w dobrą stronę. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, postawił na nową wizję, która obejmuje produkcję chipów dla innych firm za pomocą strategii IDM 2.0 i zwiększył wydatki firmy na badania i rozwój. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD po raz pierwszy w historii z wyższą kapitalizacją rynkową od Intela

 0