AMD Zen 3 - procesory Ryzen 4000 i EPYC Milan zadebiutują pod koniec roku

AMD Zen 3 - procesory Ryzen 4000 i EPYC Milan zadebiutują pod koniec roku

W trakcie swojego Financial Analysts Day 2020 AMD przedstawiło również najnowsze plany dotyczące rynku CPU, gdzie firma zamierza kontynuować pasmo sukcesów za pomocą nowych architektur i niższych procesorów technologicznych. Przedsiębiorstwo stawia w tym przypadku na przewidywalne i wiarygodne kadencje, z czym Intel w ostatnich latach ma bardzo duże problemy, zatrzymując się na 14 nm litografii. Jeśli chodzi o segment konsumencki, AMD ujawniło swój harmonogram do 2021 roku, natomiast w zakresie procesorów serwerowych podzieliło się planami na rok dłużej, co jak tłumaczyło wynika z faktu, że klienci na tym rynku cenią sobie bardziej długoterminowe harmonogramy, gdyż wiąże się to z ich dużymi inwestycjami i trzeba przyznać, że ma to sens. Poza tym, firma nie chciała zdradzać zbyt wiele dla segmentu konsumenckiego, w związku z ostrą rywalizacją z Intelem, któremu udało się zabrać naprawdę duży kawałek udziałów w rynku. Producent nie chce więc, by ich rywal wiedział zbyt wiele odnośnie planów dla pecetowych CPU, tym bardziej, że Niebiescy mają tu spore problemy, a AMD zamierza to skrzętnie wykorzystać.

AMD przedstawiło również najnowsze plany dotyczące rynku CPU, gdzie firma zamierza kontynuować pasmo sukcesów za pomocą nowych architektur i niższych procesorów technologicznych.

I tak, dowiedzieliśmy się, że czwarta generacja Ryzenów, która bazować będzie na architekturze Zen 3, zadebiutuje na rynku jeszcze przed końcem 2020 roku, więc wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami. AMD przyznaje jednak, że pierwsze układy Zen 3 zadebiutują pod koniec tego roku, ale ich „pełna rynkowa dostępność” dla wszystkich segmentów nastąpić ma dopiero do końca 2021 roku, więc spodziewać się możemy wypuszczania tych CPU falami (zapewne na początek otrzymamy wyższe modele). Jeszcze w tym roku otrzymamy również serwerowe procesory EPYC Milan, które zastąpią układy EPYC Rome. Układy bazujące na architekturze Zen 3 wciąż korzystać będą z 7 nm procesu technologicznego, ale spodziewać możemy się jego usprawnionej wersji względem wariantu wykorzystywanego w Zen 2 (zapewne wykorzystana będzie tu technologia EUV). Zapowiada się naprawdę ostra rywalizacja w segmencie serwerowym, ponieważ procesory Rome już stanowią poważne zagrożenie dla Cascade Lake od Intela, a Milan mogą jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę. Do ich debiutu gigant z Santa Clara powinien mieć już jednak gotowe serwerowe układy Ice Lake (10 nm).  

AMD nie zamierza jednak na tym poprzestawać i firma zapowiedziała już, że do końca 2022 roku zamierza wprowadzić na rynek procesory EPYC Genoa. Te bazować będą już na 5 nm procesie technologicznym i architekturze Zen 4 i jeśli producentowi uda się dotrzymać tych terminów, oznaczać może to naprawdę imponujący skok w relatywnie krótkim czasie. Spodziewać można się także, że Zen 4 w 2022 roku trafi na konsumencki rynek, gdzie doczekamy się nowych 5 nm Ryzenów. Warto także zapoznać się z planami AMD odnośnie rynku GPU. Jako ciekawostkę warto też podać, że Czerwoni zapowiedzieli nową technikę warstwowych układów 3D o nazwie X3D.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Zen 3 - procesory Ryzen 4000 i EPYC Milan zadebiutują pod koniec roku

 0