Microsoft jakiś czas temu ogłosił przejęcie Activision Blizzard, dzięki któremu wejdzie w posiadanie ważnych w branży gier marek takich jak Call of Duty, World of Warcraft czy Overwatch. Nastawieni sceptycznie do tej transakcji są amerykańscy senatorowie.
Microsoft połączy się z Activision Blizzard, a kwota przejęcia wyniesie 68,7 miliarda dolarów. Daje ona gigantowi z Redmond prawa do ważnych serii gier Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch, Crash Bandicoot i Guitar Hero. Sceptycznie do fuzji podchodzi grupa senatorów ze Stanów Zjednoczonych Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Sheldon Whitehouse i Cory Booker, którzy wystosowali list do przewodniczącej FTC Liny Khan, wyrażając głębokie zaniepokojenie tym, że umowa "zagraża kierowanym przez pracowników żądaniom odpowiedzialności". Jest to związane z zarzutami o molestowanie seksualne oraz dyskryminację, które wstrząsnęły Activision Blizzard w zeszłym roku.
Grupa amerykańskich senatorów jest sceptyczna wobec przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft.
W liście stwierdzono, iż proponowana fuzja już naruszyła "działania związkowe i podważyła żądania pracowników dotyczące odpowiedzialności". Zaznaczono też, że ponad 1800 pracowników podpisało się pod petycją wzywającą Koticka (szefa Activision) do ustąpienia ze stanowiska CEO firmy, co pozostaje jednym z kluczowych żądań związku zawodowego. "Jednak umowa przedstawiona przez Microsoft chroni pana Bobby'ego Koticka, utrzymując go w roli dyrektora generalnego co najmniej do 2023 r. i gwarantując mu setki milionów zysków oraz potencjalny dodatkowy złoty spadochron o wartości minimum 14,5 miliona dolarów, jeśli nie ustąpi dobrowolnie" - piszą senatorowie.
Na koniec stwierdzono, że to brak odpowiedzialności pomimo wezwań akcjonariuszy, pracowników oraz opinii publicznej, by wyciągnąć konsekwencje wobec Koticka za kulturę, którą przez lata działalności stworzył w Activision Blizzard. Zdaniem senatorów "byłby to niedopuszczalny skutek proponowanego przejęcia Microsoftu". Do listu odniósł się rzecznik Activision, który powiedział, że jest to transakcja kluczowa dla akcjonariuszy i pracowników, a ponadto nie ustalono żadnych detali dotyczących wynagrodzenia Koticka.
Zobacz także:
- Age of Empires IV - studenci uniwersytetu w Arizonie otrzymają punkty naukowe za granie
- Quantic Dream może zostać przejęty przez chińską firmę
- Akcja Epic Games na rzecz Ukrainy odnosi sukces. W Fortnite zebrano już miliony dolarów
Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykańscy senatorowie zaniepokojeni przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft