Apple M2 Pro i M2 Max trafią do masowej produkcji w przyszłym miesiącu. A16 Bionic w 4 nm litografii

Apple M2 Pro i M2 Max trafią do masowej produkcji w przyszłym miesiącu. A16 Bionic w 4 nm litografii

Układy Apple M2 Pro oraz M2 Max mają trafić do masowej produkcji już w przyszłym miesiącu i jako pierwsze będą wykorzystywać zaawansowaną litografię 3 nm od TSMC. Jak się okazuje, procesor A16 Bionic będzie produkowany w starszym procesie 4 nm. Nowe komputery Mac, wykorzystujące chipy M2 spodziewane są dopiero w przyszłym roku.

Procesory Apple M1 wywołały niemałe zamieszanie na rynku laptopów. Oprócz świetnej wydajności, cechują się także niskim zapotrzebowaniem na energię, a co za tym idzie - generują stosunkowo niewielkie ilości ciepła. Na rynku dostępna jest już druga generacja tej serii, jednak brakuje dwóch modeli. Układy M2 Pro oraz M2 Max mają trafić do masowej produkcji w przyszłym miesiącu. Obydwa procesory, jako pierwsze będą wykorzystywać zaawansowaną litografię 3 nm od TSMC. Komputery Mac, w których zagoszczą M2 Pro oraz M2 Max spodziewane są dopiero w następnym roku. Jeśli chodzi o specyfikację, to M2 Max zaoferuje 12-rdzeniowe CPU i 38-rdzeniowe GPU. Nie dysponujemy niestety podobnymi informacjami na temat modelu z dopiskiem Pro. Wiemy za to, że układy M2 mają zachować tą samą maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM, czyli 64 GB.

Apple rozpocznie masową produkcję chipów M2 Pro oraz M2 Max już w przyszłym miesiącu. Na nowe komputery Mac, wykorzystujące wspomniane układy będziemy musieli poczekać do następnego roku. Apple A16 Bionic pozostanie przy 4 nm litografii.

Apple A16 Bionic

Spodziewamy się, że nowa technologia tajwańskiego producenta będzie droższa niż sprawdzone już rozwiązania. Może to oznaczać podwyżkę cen MacBooków, na pokładzie których umieszczone zostaną M2 Pro i M2 Max. Przechodząc do A16 Bionic, który będzie główną jednostką obliczeniową nadchodzących iPhone'ów 14 Pro, dowiedzieliśmy się, że SoC wykorzysta litografię 4 nm.

Nowszy, 3-nanometrowy proces będzie zarezerwowany z kolei dla procesora A17 Bionic. Jednym z powodów, dla których A16 będzie produkowany w 4 nm jest to, że Apple złożyło zamówienia jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem TSMC o dostępności procesu 3 nm. Przejście na nowy standard na krótko przed premierą jest z kolei niemożliwe.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple M2 Pro i M2 Max trafią do masowej produkcji w przyszłym miesiącu. A16 Bionic w 4 nm litografii

 0