Apple na celowniku Unii Europejskiej. Komisja Europejska przygląda się Apple Pay

Apple na celowniku Unii Europejskiej. Komisja Europejska przygląda się Apple Pay

Komisja Europejska bierze na celownik różnych gigantów technologicznych. Na liście znalazło się Google, a także Apple, które zostało oskarżone o złamanie unijnych zasad konkurencji, co wynika ze złożonej w 2019 roku przez Spotify skargi. Teraz producent iPhone'ów ponownie trafił na dywanik unijnych urzędników.

Działaniom Apple od czerwca 2020 roku przygląda się unijna komisarz Margrethe Vestager kiedy to wszczęto dochodzenie w sprawie systemu płatności Apple Pay. Chodzi dokładniej o moduł NFC stosowany w iPhone'ach i fakt, że może z niego korzystać wyłącznie Apple Pay, a nie konkurencyjny Google Pay. Przedstawiciele Unii Europejskiej doszli do wniosku, że takie działanie ze strony amerykańskiej firmy, czyli niedopuszczanie innych do autorskiej technologii jest niezgodne z prawem Wspólnoty. W konsekwencji KE ma przygotować pozew przeciwko Apple. Jedno ze źródeł przytaczane przez agencję Reuters podaje, że urzędnicy z Brukseli szykują dokumenty z zastrzeżeniami, które trafią do korporacji z Cupertino w przyszłym roku.

Chodzi dokładniej o moduł NFC stosowany w iPhone'ach i fakt, że może z niego korzystać wyłącznie Apple Pay, a nie konkurencyjny Google Pay. Przedstawiciele Unii Europejskiej doszli do wniosku, że takie działanie ze strony amerykańskiej firmy, czyli niedopuszczanie innych do autorskiej technologii jest niezgodne z prawem Wspólnoty.

Apple na celowniku Unii Europejskiej. Komisja Europejska przygląda się Apple Pay

Komisja Europejska prowadzi jednocześnie trzy inne sprawy dotyczące producenta iPhone'ów. KE może ukarać podmioty do 10% ich globalnych obrotów za naruszenie przepisów UE, które w oparciu o przychody Apple w 2020 roku mogą wynieść 27,4 mld USD. Apple Pay pozostaje na celowniku również innych regulatorów i organów. Korea Południowa zatwierdziła w zeszłym miesiącu ustawę zakazującą głównym operatorom sklepów z aplikacjami, w tym Apple, zmuszania programistów do korzystania z ich systemów płatności. Niemcy dwa lata temu uchwaliły ustawę zobowiązującą przedsiębiorstwo z Cupertino do udostępnienia przytoczonego narzędzia swoim rywalom za rozsądną opłatą.

Apple nie od dziś ma na pieńku z Komisją Europejską i nie podobają mu się działania UE. Przypomnijmy, że KE opracowała projekt zmuszający producentów urządzeń do stosowania tylko jednego typu ładowarki i wejścia USB typu C, co uderza głównie w giganta ze Stanów Zjednoczonych stosującego w iPhone'ach własny standard. Apple cały czas stoi na stanowisku, że działanie to uderzy w innowacyjność.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple na celowniku Unii Europejskiej. Komisja Europejska przygląda się Apple Pay

 0