Arc A770 - flagowa karta graficzna pręży muskuły. Intel obiecuje zabójczą opłacalność swoich GPU

Arc A770 - flagowa karta graficzna pręży muskuły. Intel obiecuje zabójczą opłacalność swoich GPU

Pierwsza karta graficzna Intela z serii Arc, czyli A380, zdaje się mocno rozczarowująca, ale być może flagowy model Arc A770 zmieni nieco postrzeganie debiutu Niebieskich w segmencie samodzielnych GPU dla graczy. Ten model został właśnie zaprezentowany na kanale Linus Tech Tips.

Tom Petersen z Intela zwięźle wyjaśnił proces optymalizacji gier dla GPU Arc. Wewnętrznie firma posiada trzy poziomy gier, które mają różny poziom optymalizacji Arc. Ważną częścią jest to, że ceny kart Intela mają bazować na trzecim poziomie, czyli niezoptymalizowanych tytułów, przez co mają być one niezwykle korzystne dla potencjalnych nabywców. 

Tom Petersen z Intela zwięźle wyjaśnił proces optymalizacji gier dla GPU Arc. Wewnętrznie firma posiada trzy poziomy gier, które mają różny poziom optymalizacji Arc.

Pierwszy poziom został już częściowo ujawniony, jest to zestaw gier, które działają najlepiej na kartach Intel Arc, a więc najnowszych i najpopularniejszych tytułach wykorzystujących API DirectX12. Obejmuje to takie produkcje jak Cyberpunk 2077, Control czy Fortnite. Drugi poziom obejmuje gry DX12/Vulkan, które mogą już działać świetnie w Arc, ale są „mniej” zoptymalizowane dla grafik giganta z Santa Clara. Wreszcie ostatni poziom zawiera tytuły, które nie są zoptymalizowane pod kątem Arc. Chodzi tu głównie o tytuły DirectX11, które nadal stanowią zdecydowaną większość, co pokazują statystyki Steam.

Arc A770 - flagowa karta graficzna pręży muskuły. Intel obiecują zabójczą opłacalność swoich GPU

Z wyjątkiem F1 2021 i Shadow of the Tomb Raider działających z interfejsami API DX11 i DX12, nie ujawniono żadnych informacji o liczbie klatek na sekundę. Podczas krótkiej sesji podkręcania pokazano też rozgrywkę w Cyberpunk 2077, ale nie podano żadnych danych dotyczących wydajności.

Wniosek jest taki, że Intel obiecuje „zabójczą ofertę pod względem stosunku ceny do wydajności” w grach poziomu 1. Biorąc pod uwagę, że ceny powinny odzwierciedlać wydajność Tier 3, Arc A770 może być naprawdę atrakcyjną cenowo ofertą.

Arc A770 - flagowa karta graficzna pręży muskuły. Intel obiecują zabójczą opłacalność swoich GPU

Specyfikacja Arc A770 nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale niektóre dane zostały pokazane podczas podkręcania za pomocą Arc Control. Wyraźnie widać, że domyślna częstotliwość taktowania karty to 2,5 GHz, a moc GPU to 190 W. Ta wartość sięga aż 285 W w przypadku podkręcania, jednak oprogramowanie jest zabugowane i nie wyświetla poprawnych informacji po zastosowaniu podkręcania. Model A380 wykazywał naprawdę duży potencjał OC, więc może Intel chce narobić szumu także i tym elementem. 

Niestety wideo Linusa nie ujawnia też żadnych informacji na temat dostępności Arc A770 i ceny. Wcześniej Intel wspominał o premierze na rynkach Zachodnich pod koniec lata, musimy więc uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Arc A770 - flagowa karta graficzna pręży muskuły. Intel obiecuje zabójczą opłacalność swoich GPU

 0