Artyści się wściekli. Sztuczna inteligencja wygrywa konkurs graficzny w USA

Artyści się wściekli. Sztuczna inteligencja wygrywa konkurs graficzny w USA

Artyści biorący udział w corocznym konkursie artystycznym odbywającym się na Colorado State Fair nie kryli oburzenia po tym, jak Jason Allen, prezes firmy produkującej gry planszowe z  Kolorado, zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Digital Art wystawiając pracę wygenerowaną przez AI.

Allen wygrał w kategorii Digital Arts / Digitally Manipulated Photography prezentując  obraz „Théâtre D'opéra Spatial” wygenerowany przez sztuczną inteligencję i wydrukowany na płótnie. Obraz przedstawia scenę przypominającą operę kosmiczną. Na obrazie kilka postaci w barokowej sali wpatruje się przez okrągły portal na coś, co wygląda jak zalany słońcem krajobraz.  Inni artyści byli wyraźnie zdenerwowani, że to Allen został ogłoszony zwycięzcą, mimo że sam nie namalował dzieła. Zamiast tego użył programu AI o nazwie Midjourney, aby wygenerować grafikę na podstawie opisu tekstowego.

Zgłoszony do konkursu obraz „Théâtre D'opéra Spatial” został wygenerowany przez oprogramowanie Midjourney, jednak organizatorzy nie mili oporów przed przyznaniem głównej nagrody. Artyści byli jednak mocno oburzeni.

Allen zauważył jednak, że poprawił ostateczny obraz w Photoshopie i przeskalował go za pomocą Gigapixel. Aby nie było niedopowiedzeń, Allen nazwał swoje zgłoszenie „Jason Allen via Midjourney”.  „Wiedziałem, że to będzie kontrowersyjne”, powiedział Allen na serwerze Midjourney Discord. „Jak interesujące jest to, jak wszyscy ci ludzie na Twitterze, którzy są przeciwni sztuce generowanej przez sztuczną inteligencję, są pierwszymi, którzy rzucają człowieka pod autobus, dyskredytując ludzki element! Czy to nie hipokryzja?”

Reporter Washington Post, Drew Harwell, który również opisywał całe zamieszanie, poruszył interesującą kwestię: „Ludzie kiedyś postrzegali fotografię jako oszustwo – po prostu naciskając przycisk – a teraz zdajemy sobie sprawę, że najlepsze kreacje opierają się na umiejętnej kompozycji, ocenie i tonie". – napisał na Twitterze. "Czy pewnego dnia będziemy traktować sztukę AI w ten sam sposób?"

Czy jednak sztuka generowana przez sztuczną inteligencję jest naprawdę sztuką? Odpowiedź może brzmieć tak lub nie. Artyści wykorzystujący sztuczną inteligencję tworzą swoje dzieło przestrzegając ścisłego zestawu zasad lub zdefiniowanych zmiennych. Chociaż niektóre algorytmy mogą napisać własny kod, sposób, w jaki to robią, został wcześniej zdefiniowany przez ludzkich programistów. Należy jednak zauważyć, że uczenie maszynowe i sieci neuronowe mogą uczyć się na własnych błędach i doświadczeniach z przeszłości. W tym sensie są całkiem analogiczne do istot ludzkich. Może to jednak prowadzić do wniosku, że sztuczna inteligencja nie może tworzyć sztuki bez ludzkiego wkładu i ludzkiej woli. A przynajmniej jeszcze nie...

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Artyści się wściekli. Sztuczna inteligencja wygrywa konkurs graficzny w USA

 0