ASUS nie spodziewa się szybkiego spadku cen grafik, mimo mniejszego popytu ze strony górników

ASUS nie spodziewa się szybkiego spadku cen grafik, mimo mniejszego popytu ze strony górników

ASUS przyznał ostatnio, że zapotrzebowanie na karty graficzne do kopania kryptowalut zanika, ale tajwański producent dodał właśnie, że potrzeba będzie jeszcze trochę czasu, aż sytuacja z cenami grafik wróci do normalności, a to za sprawą dużego zapotrzebowania ze strony graczy. 

W swoim najnowszym raporcie finansowym co-CEO ASUSa, Sy Hsu, stwierdził, że popyt na GPU w segmencie kryptowalut wyraźnie spada, ale to, czy ceny ulegną normalizacji, zależy od ogólnego zapotrzebowania, a nie tylko od górników. „Ponieważ popyt na kopanie kryptowalut na gamingowych GPU powoli spada, popyt na karty graficzne na całym rynku normalizuje się” – powiedział.

ASUS: To, kiedy ceny ulegną normalizacji, zależy od ogólnego zapotrzebowania, a nie tylko od górników.

„Ponieważ popyt na kryptowaluty zanika, zastanawiamy się, czy ceny procesorów graficznych również ulegną normalizacji” – powiedział Hsu. „W rzeczywistości popyt na gaming jest nadal wysoki, więc uważamy, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania”.

Ceny kart graficznych zanotowały ogromny wzrost cen przez ostatnie półtora roku, przekraczający trzykrotnie sugerowane ceny w szczycie sezonu górniczego, ale 2022 rok rozpoczął się od spadku popytu na kryptowaluty ze względu na niższe zyski i wzrost kosztów i problemów związanych z wydobyciem. Wszystko to zaowocowało dużą poprawą cen i dostępności GPU. W tej chwili karty graficzne NVIDIA GeForce i AMD Radeon są już powszechnie dostępne w sklepach, a ich ceny wahają się w granicach 5-10% powyżej sugerowanej ceny detalicznej (średnio), a przynajmniej tak wynika z ostatnich raportów z niemieckiego rynku. Oczekuje się, że ceny spadną wraz z przejściem Ethereum na proof-of-stake, co powinno zasadniczo uśmiercić kopanie na GPU, ale wygląda na to, że ASUS uważa, że rewolucja w kryptowalutach może mieć niewielki wpływ na ceny. Zresztą AMD niedawno wyrażało podobną opinię. 

ASUS sugeruje, że spadek cen do normalnych poziomów może nie nastąpić szybko, ponieważ popyt na GPU do grania wciąż pozostaje wysoki. Na szczęście pojawią się już pierwsze oferty, w ramach których nowe karty sprzedawane są nawet poniżej ich sugerowanych cen (ostatnio choćby Radeon RX 6900 XT w amerykańskim sklepie Newegg). 

ASUS był jedną z wielu firm, które odnotowały duży wzrost zysków z tytułu boomu na kryptowaluty, więc dostosowanie się do nowych realiów może zająć mu trochę czasu. Liczymy jednak na to, że w końcu nowe grafiki będzie można dostać nawet poniżej ich SCD, ale w obecnej sytuacji nawet zakup sprzętu po sugerowanej cenie może być dla graczy wytchnieniem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS nie spodziewa się szybkiego spadku cen grafik, mimo mniejszego popytu ze strony górników

 0