Bill Gates i Samsung wprowadzą nowe toalety. Spalą wszystko, co "wyprodukujesz"

Bill Gates i Samsung wprowadzą nowe toalety. Spalą wszystko, co "wyprodukujesz"

Wydawać by się mogło, że spośród wielu problemów na świecie, innowacje w dziedzinie toalet nie znajdują się w czołówce priorytetów. Samsung i fundacja Gatesów uważają inaczej i połączyli siły w celu stworzenia toalety, która bezpiecznie pozbywa się odpadów stałych.

Wymyślanie na nowo toalet trwa już od 2011 roki, kiedy to Fundacja Gatesów rzuciła wyzwanie i zaprosiła naukowców do współpracy. Od tego czasu przyznawano granty projektantom z 29 krajów, jednocześnie podnosząc świadomość na temat bezpiecznych i tanich urządzeń sanitarnych, które dla wielu krajów wciąż są luksusem. W 2019 roku do Gatesów zgłosił się dział badawczy Samsunga, proponują toaletę przetwarzającą wodę i zabijającą patogeny, co sprawia, że jest zdecydowanie lepsza dla zdrowia i środowiska niż tradycyjne rozwiązania. Teraz pojawił się prototyp w ramach wyzwania Reinvent the Toilet Challenge.

Toaleta Samsunga to odpowiedź na wyzwanie Fundacji Gatesów. Prototyp pozwala bezpiecznie spalać odpady stałe, a wodę poddaje biologicznemu oczyszczaniu. Samsung udostępni za darmo projekt, który może zostać wykorzystany w miejscach z problemami sanitarnymi.

Prototyp Samsunga jest przeznaczony do użytku domowego i jest uważany za energooszczędny, co jest wymogiem fundacji. Samsung twierdzi, że „technologie bioprzetwarzania” toalet zabijają patogeny z ludzkich odchodów, zmniejszając potencjalny negatywny wpływ odpadów na zdrowie publiczne. Urządzenie odwadnia odpady i zamienia w popiół na drodze spalania. Woda poddawana jest procesowi biologicznego oczyszczania i może zostać poddana recyklingowi, choć nie wiadomo czy w tej samej toalecie. 

Samo spalane może wydawać się mało ekologiczne, jednak najwyraźniej Samsung uważa, że jest to mniejsze zło. Każdego roku umierają setki tysięcy osób z powodu problemów zdrowotnych wywołanych niewłaściwą higieną. Mały proces spalania można uznać za niewielką cenę, za uniknięcie chorób.

Toaleta przeszła pomyślnie testy, choć nie jest jeszcze gotowa na wprowadzenie na rynek. Samsung zobowiązał się do nieodpłatnego udzielania licencji na projekt, jednocześnie samemu planując komercyjną produkcję z zewnętrznymi partnerami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bill Gates i Samsung wprowadzą nowe toalety. Spalą wszystko, co "wyprodukujesz"

 0