Bitcoin jednak w porządku? Rosja zmienia zdanie na temat kryptowalut

Bitcoin jednak w porządku? Rosja zmienia zdanie na temat kryptowalut

Jak donosi agencja Reuters, Rosja podobno zmieniła podejście do kryptowalut i teraz kraj jest otwarty na przyjmowanie Bitcoina i innych cyfrowych walut w ramach płatności międzynarodowych. 

Inwazja Rosji na Ukrainę poskutkowała surowymi sankcjami ze strony wielu krajów, co jest potężnym ciosem dla gospodarki tego kraju, a wielu ekspertów uważa, że najgorsze jeszcze przed nim. W związku z tym rosyjscy urzędnicy szukają alternatywnych sposobów na poprawę sytuacji - już wcześniej pojawiały się pogłoski, że Rosja akceptuje Bitcoin jako formę płatności, ale teraz głos w tej sprawie zabrała sama wiceprezes Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, Ksenia Judajewa, mówiąc wprost, że są otwarci na wdrażanie cyfrowych walut.

Rosja zmieniła podejście do kryptowalut i teraz kraj jest otwarty na przyjmowanie Bitcoina i innych cyfrowych walut w ramach płatności międzynarodowych. 

„Co do zasady nie sprzeciwiamy się wykorzystywaniu kryptowaluty w transakcjach międzynarodowych” – powiedziała Judajewa. Warto zauważyć, że ta otwartość ze strony rosyjskich urzędników bankowych wynika jedynie z obecnej trudnej sytuacji, ponieważ Judajewa i inni urzędnicy związani z sektorem finansowym nadal uważają, że wsparcie dla Bitcoina i innych kryptowalut wiąże się ze znacznym ryzykiem dla rosyjskiej infrastruktury finansowej, które może negatywnie wpłynąć na obywateli Rosji. „Nadal uważamy, że aktywne wykorzystanie kryptowaluty w kraju, zwłaszcza w ramach infrastruktury finansowej Rosji, stwarza ogromne ryzyko dla obywateli i użytkowników. Uważamy, że w naszym kraju ryzyko to może być dość duże” – powiedziała Judajewa.

Należy zauważyć, że rosyjscy urzędnicy od wielu miesięcy dyskutują o tym, jak Bitcoin i inne kryptowaluty mogą być księgowane na rachunkach bankowych. Wydaje się jednak, że rozmowy nie przyniosły jeszcze żadnego ostatecznego planu, który można byłoby już wdrożyć w życie. Niemniej jest to duży zwrot w tej sprawie, ponieważ jeszcze na początku tego roku rosyjski bank centralny ogłaszał zakaz używania i wszelkiego rodzaju kopania kryptowalut na na terytorium Rosji, powołując się na zagrożenia dla stabilności finansowej, dobrobytu obywateli i suwerenności polityki pieniężnej. Jak widać w obecnej sytuacji Rosja jest jednak w stanie przyjąć pieniądze w każdej formie, przynajmniej w obrocie zagranicznym. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitcoin jednak w porządku? Rosja zmienia zdanie na temat kryptowalut

 0