Ceny pamięci RAM pójdą w górę w trzecim kwartale, choć nie tak bardzo jak w drugim

Ceny pamięci RAM pójdą w górę w trzecim kwartale, choć nie tak bardzo jak w drugim

Wciąż czekamy na unormowanie sytuacji na rynku układów scalonych i choć widać już pewne oznaki poprawy w niektórych segmentach, to wciąż musimy szykować się na podwyżki. Te w przypadku pamięci RAM nie powinny być już jednak tak wysokie. 

Pod koniec kwietnia firma analityczna TrendForce ostrzegała, że ​​rosnący popyt na komputery PC będzie powodował duże wzrosty pamięci DRAM. W tym czasie prognozowano, że ceny podskoczyć mogą nawet o 23 do 28 procent w drugim kwartale 2021 r., przy czym średnia cena sprzedaży (ASP) wzrosła aż o 23 procent. Firma pochwaliła się właśnie swoimi najnowszymi przewidywaniami na trzeci kwartał 2021 r. i te nie wyglądają już tak źle jak ostatnio. Obecnie TrendForce prognozuje, że ceny pamięci DRAM wzrosną tylko o 3 do 8 procent kwartał do kwartału. Według TrendForce „większość z tych marek nadal ma zapasy pamięci PC DRAM na około 8-10 tygodni”, co powodować ma mniejszy wzrost cen w trzecim kwartale.

TrendForce prognozuje, że ceny pamięci DRAM wzrosną tylko o 3 do 8 procent w trzecim kwartale.

Ceny pamięci RAM pójdą w górę w trzecim kwartale, choć nie tak bardzo jak w drugim

Warto jednak podkreślić, że podaż pecetowych pamięci DRAM jest nadal ograniczona ze względu na większe przydziały dla bardziej lukratywnego rynku serwerów. Producenci bardziej koncentrują się na tym segmencie, w którym przewiduje się wzrost cen o 5 do 10 procent w trzecim kwartale 2021 r. „Niektórzy klienci Tier 2 będą nadal kupować DRAM do serwerów w trzecim kwartale, ponieważ nie mieli wystarczających zapasów w poprzednich kwartałach” - tłumaczy TrendForce. „Jeśli chodzi o podaż, trzej główni dostawcy DRAM (Samsung, SK Hynix i Micron) są ograniczeni faktem, że obecnie posiadają stosunkowo niski zapas pamięci DRAM do serwerów”.

Nadchodzą podwyżki cen pamięci RAM. Ceny mogą wzrasnąć nawet o 20%

Chociaż spodziewamy się mniejszych wzrostów cen w segmentach DRAM dla PC, serwerowego DRAM i graficznego DRAM, oczekuje się, że mobilna pamięć DRAM przełamie ten trend. W drugim kwartale odnotowano 13-procentowy wzrost cen, ale w trzecim kwartale może on osiągnąć nawet 15 procent. Za ten stan można winić ograniczone dostawy w sektorze smartfonów. „Samsung zwiększy ceny mobilnych pamięci DRAM w większym stopniu w porównaniu do swoich amerykańskich konkurentów” – twierdzi TrendForce. „Idąc dalej, podwyżka cen Samsunga doprowadzi jego konkurentów do zmiany strategii cenowych, co w konsekwencji spowoduje jeszcze większe wzrosty cen na całym rynku mobilnych pamięci DRAM”.

Nadchodzą podwyżki cen elektroniki? TSMC podobno mocno podnosi ceny swoich wafli

Co to oznacza dla konsumentów w drugiej połowie 2021 roku? Niestety oczekiwać można jeszcze droższych produktów, choć skok cenowy nie powinien być tak gwałtowny jak w poprzednich kwartałach. Powinniśmy jednak spodziewać się stabilizacji podaży pamięci w czwartym kwartale, co może pomóc zniwelować podwyżki cen na początku 2022 roku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci RAM pójdą w górę w trzecim kwartale, choć nie tak bardzo jak w drugim

 0