Chiński Tencent chce kupić Crytek. Pojawiają się obawy o przejęcie niemieckiej technologii dla NATO

Chiński Tencent chce kupić Crytek. Pojawiają się obawy o przejęcie niemieckiej technologii dla NATO

Według informacji, do których dotarł BILD, chiński gigant technologiczny Tencent planuje przejąć niemieckiego producenta gier Crytek, który w branży działa od 1999 roku i dostarczył na rynek takie hity jak "FarCry" i "Crysis". Za kulisami mówi się jednak, że przejęcie ma na celu wzmocnienie militarnej siły Chin.

Jak donosi Bild, pojawiają się obawy, że Chińczycy chcą wykorzystać opracowany przez firmę Crytek "CryEngine" do produkcji programów symulacji wojny dla chińskiej armii. Dzięki nim Chiny mogłyby przeprowadzić próbę starć z Tajwanem i Zachodem bardziej realistyczniej formie niż kiedykolwiek wcześniej. Crytek obecnie zaopatruje kilka zachodnich armii w wojskowe programy symulacyjne, które są rzekomo mocno atrakcyjne dla Tencent. Według nowych informacji Chińczycy chcą pozyskać niemieckiego dewelopera za pośrednictwem europejskiej filii, płacąc ponad 300 milionów euro.

Jeśli Tencent przejmie Crytek, to chińskie siły zbrojne będą miały dostęp do programów symulacyjnych, które są również wykorzystywane przez Bundeswehrę i inne kraje NATO.

Bild skontaktował się w tej sprawie z Tencent i Crytek, ale żadna ze stron nie zgodziła się na rozmowę. Ekspert ds. obrony niemieckiej partii rządzącej, Henning Otte twierdzi, że zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe Niemiec, a sprzedaż Crytek musi zostać zatrzymana, jeśli Tencent ma niekomercyjne plany związane z firmą. Tencent – ​​oficjalnie prywatna i niezależna chińska firma – ma bliskie relacje z Komunistyczną Partią Chin. Rząd chwalił się w kwietniu 2018 r., że 23 procent pracowników Tencent było członkami partii. Wśród "wybitnych pracowników" aż 50 proc. należało do Partii, dlatego szybko awansowali na stanowiska kierownicze.  Jeśli Tencent przejmie Crytek, to chińskie siły zbrojne zdobędą dostęp do programów symulacyjnych, które są również wykorzystywane przez Bundeswehrę i inne kraje NATO.

Tencent jest już właścicielem wielu znanych firm zajmujących się grami wideo, w tym Riot Games, producenta League of Legends i Supercell, producenta Clash of Clans. Chińska firma technologiczna również otwierała własne studia, a ostatnio przecięła wstęgę w nowej placówce w Seattle, która ma dostarczać tytułów klasy AAA. Starszy analityk Niko Partners Danial Ahmad wskazał, że w raporcie BILD jest pewien poziom prawdy, ale zauważył, że "nie jest tajemnicą, że Crytek prowadził rozmowy z wieloma kupującymi".

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński Tencent chce kupić Crytek. Pojawiają się obawy o przejęcie niemieckiej technologii dla NATO

 0