CoreCycler to nowe narzędzie do optymalizacji procesorów AMD Ryzen 5000

CoreCycler to nowe narzędzie do optymalizacji procesorów AMD Ryzen 5000

Dużą zaletą posiadania procesorów Ryzen jest fakt, że te są mocno wspierane przez scenę entuzjastów, którzy opracowują narzędzia pozwalające na wyciśnięcie pełnego potencjału z tych CPU, a to wszystko za cichym przyzwoleniem AMD. Dobrym przykładem jest tu choćby CTR (Clock Tuner for Ryzen), za który odpowiada dobrze znamy w społeczności Yuri ‘1usmus’ Bubliy. Teraz zaś użytkownik forum niemieckiego portalu ComputerBase, znany jako sp00n.82, opracował kolejne narzędzie do podkręcania i undervoltingu procesorów AMD Ryzen 5000 opartych o architekturę Zen 3. Warto na wstępie przypomnieć, że Czerwoni w ubiegłym roku wprowadzili funkcję o nazwie Curve Optimizer, która stanowi część technologii PBO2 (Precision Boost Overdrive 2). Narzędzie opracowane przez sp00n.82 wymaga zainstalowania firmware’u AGESA ComboAMv2Pi 1.1.8.0, który był pierwszym wykorzystującym funkcję Curve Optimizer. 

Użytkownik forum ComputerBase, znany jako sp00n.82 opracował kolejne narzędzie do podkręcania i undervoltingu procesorów AMD Ryzen 5000.

CoreCycler to nowe narzędzie do optymalizacji procesorów AMD Ryzen 5000

AMD Curve Optimizer to nowy sposób podkręcania procesorów AMD Ryzen. Technologia wprowadza korekty do wewnętrznych tabel napięcia/częstotliwości taktowania na podstawie danych wejściowych użytkownika. Innymi słowy, technologia umożliwia użytkownikom wykonywanie undervoltingu, co może potencjalnie zapewnić większy zapas w trybie boost. Co ważniejsze, Curve Optimizer działa niezależnie na każdym rdzeniu, co oznacza, że ​​użytkownicy mogą korzystać z wydajniejszych rdzeni, pozostawiając inne przy domyślnych ustawieniach. Co dokładnie da nam nowe narzędzie? Jak podaje ComputerBase, w zasadzie przeprowadzi skrypt PowerShell z automatyczną kontrolą stabilności za pomocą Prime95 i zgłosi wszystkie błędy, które wystąpiły podczas testu. Nazwa narzędzia, CoreCycler, pochodzi z faktu, że automatycznie przechodzi przez rdzenie. Można go uruchomić na noc i następnie jedynie sprawdzić wygenerowany raport wskazujący, które rdzenie spowodowały potencjalne problemy.

CoreCycler to nowe narzędzie do optymalizacji procesorów AMD Ryzen 5000

Dane te mogą okazać się bardzo przydatne w trakcie optymalizacji rdzeni. Narzędzie jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, a autor jeszcze zbiera opinie na temat dalszej optymalizacji. Osoby zdające sobie sprawę z ryzyka związanego z używaniem takich narzędzi, mogą sprawdzić, jak ono działa i na ile okaże się przydatne w ich przypadku. Trzeba pamiętać, że używając Curve Optimizer możecie unieważnić gwarancję na procesor. Jeśli mimo wszystko jesteście nadal zainteresowani tym narzędziem, to wszystkie szczegóły, w tym także sugestie dla autora i wskazówki, znajdziecie pod tym adresem, na forum ComputerBase.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CoreCycler to nowe narzędzie do optymalizacji procesorów AMD Ryzen 5000

 0