Epic Games vs. Apple - poznaliśmy wyrok sądu

Epic Games vs. Apple - poznaliśmy wyrok sądu

Sąd wydał wyrok w trwającym już od jakiegoś czasu sporze Apple i Epic Games. Przypomnijmy, że osią konfliktu dwójki gigantów jest wyrzucenie z App Store gry Fortnite, co nastąpiło w wyniku złamania regulaminu przez twórców.

Wszystko zaczęło się od tego, że Epic Games pozwalał na zakupy w Fortnite z pominięciem systemu płatności App Store, czym rozwścieczył Apple. Teraz sąd orzekł, że ograniczenie to zostaje zniesione, co oznacza, że Fortnite będzie mógł ponownie trafić na iOS i do sklepu producenta iPhone'ów, a także sprzedawać wirtualną walutę V-Dolce, aczkolwiek zgodę na to musi wyrazić właściciel usługi. Sędzia Yvonne Gonzalez-Rogers uważa, że autorzy aplikacji muszą mieć możliwość korzystania z zewnętrznych systemów płatności nie tylko tego domyślnego od Apple. Nakaz wejdzie w życie 9 grudnia 2021 roku. Wprawdzie wymiar sprawiedliwości przyznał rację Epic Games, to wyrok tak naprawdę nie stanowi dla firmy rewolucji.

Sąd wydał wyrok, który umożliwia aplikacjom dostępnym w App Store korzystanie z zewnętrznych systemów płatności.

Apple ma teraz pozwolić aplikacjom na korzystanie z zewnętrznych systemu płatności, ale jednocześnie może nadal pobierać 30-procentową prowizję od deweloperów. Dlatego zdaniem Tima Sweeneya pełniącego rolę szefa Epic Games, battle royale przynajmniej na razie nie wróci do App Store. Dodatkowo sędzia prowadząca sprawę odrzuciła pozostałe postulaty Epica, stając po stronie przedsiębiorstwa z Cupertino. Jej zdaniem Epic Games naruszył regulamin platformy, w konsekwencji musi zapłacić karę w wysokości 30% z zarobionych w tamtym czasie 12 167 719 dolarów amerykańskich (daje to około 3,6 miliona USD). Tim Sweeney zapowiedział odwołanie się od decyzji sądu.

Warto wspomnieć o kraju, który zdecydował się na wprowadzenie ustawy zabraniającej zmuszania deweloperów do korzystania wyłącznie z płatności App Store i Play Store. Mowa o Korei Południowej chcącej umożliwić wdrożenie własnych systemów płatności co może oznaczać sprawiedliwszy podział przychodów ze sprzedaży dokonywanych w aplikacjach. Według The Wall Street Journal za przykładem Korei Południowej mogą pójść również inne kraje.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Epic Games vs. Apple - poznaliśmy wyrok sądu

 0