Facebook i Instagram szkodzą dzieciom. Aż 8 pozwów przeciw działalności Marka Zuckerberga

Facebook i Instagram szkodzą dzieciom. Aż 8 pozwów przeciw działalności Marka Zuckerberga

W Stanach Zjednoczonych złożono osiem różnych pozwów przeciwko Meta - firmie matce Facebooka i Instagrama, oskarżając algorytmy mediów społecznościowych o wyrządzenie krzywdy młodym użytkownikom w kraju.

W pozwach zarzuca się Meta, że jej działalność na Facebooku i Instagramie została zaprojektowana w taki sposób, aby niebezpiecznie uzależniała, zmuszając dzieci i młodzież do oglądania treści, które zwiększają ryzyko zaburzeń odżywiania, samobójstwa, depresji i zaburzeń snu. "Wykorzystywanie mediów społecznościowych wśród młodych ludzi powinno być postrzegane jako główny czynnik przyczyniający się do kryzysu zdrowia psychicznego, z jakim mamy do czynienia w tym kraju" – powiedział w oświadczeniu Andy Birchfield, prawnik reprezentujący kancelarię Beasley Allen, prowadzącą sprawy.

Meta jest w 8 niezależnych pozwach oskarżana o wprowadzanie algorytmów silnie uzależniających dzieci i młodzież. Jest to m.in. następstwo zeznań byłego pracownika Facebooka w Kongresie, który stwierdził, że firma nie ma zamiaru brać odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone zdrowiu psychicznemu swoich najmłodszych użytkowników.

"Aplikacje te mogły zostać zaprojektowane tak, aby zminimalizować wszelkie potencjalne szkody, ale zamiast tego podjęto decyzję o agresywnym uzależnieniu nastolatków w imię zysków korporacyjnych. Nadszedł czas, aby ta firma uznała rosnące obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na psychikę zdrowia i dobrego samopoczucia tej najbardziej wrażliwej części naszego społeczeństwa oraz zmiany algorytmów i celów biznesowych, które spowodowały tak wiele szkód".

Pozwy dołączają do szeregu spraw przeciwko Meta i Snap Inc., w tym kilku wniesionych przez rodziców, których dzieci odebrały sobie życie. Procesy te są następstwem głośnych zeznań byłego pracownika Facebooka w Kongresie, który stwierdził, że firma odmówiła wzięcia odpowiedzialności za szkody wyrządzone zdrowiu psychicznemu swoich najmłodszych użytkowników. Rzecznik prasowy Meta odmówił komentarza, ale zauważył, że firma opracowała narzędzia dla rodziców, aby śledzić aktywność swoich dzieci na Instagramie i ustalać limity czasowe. Meta oferuje również przypomnienia "Take A Break", które zachęcają użytkowników do oderwania się na chwilę od mediów społecznościowych. Według Bloomberga  pozwy zostały złożone w sądach federalnych w Teksasie, Tennessee, Kolorado, Delaware na Florydzie, w stanie Georgia, Illinois i Missouri.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook i Instagram szkodzą dzieciom. Aż 8 pozwów przeciw działalności Marka Zuckerberga

 0