Facebook wydaje grube miliony na ochronę Marka Zuckerberga

Facebook wydaje grube miliony na ochronę Marka Zuckerberga

Koszt ochrony osób stojących na czele największych film technologicznych stale rośnie, nawet w czasie pandemii, kiedy mocno ograniczono podróże w związku z licznymi restrykcjami. Nikt nie wydaje jednak tyle na bezpieczeństwo swojego prezesa, co Facebook.

Nowa analiza wydatków na ochronę ponoszonych przez gigantów z Doliny Krzemowej pokazuje, że łącznie wydali oni w zeszłym roku 46 milionów dolarów na bezpieczeństwo swojej najwyższej kadry. Z tej kwoty aż 23,4 mln USD wydano na osobiste bezpieczeństwo szefa Facebooka Marka Zuckerberga, jest to wzrost o 3 mln USD w porównaniu do 2019 r., a tak przynajmniej wynika z raportu sporządzonego przez Protocol. Firma przypisała wzrost wydatków na ten cel nowym protokołom COVID-19 i dodatkowej ochronie podczas wyborów. Liczba ta obejmuje kwotę przed opodatkowaniem w wysokości 10 milionów dolarów oraz dodatkowe 13,4 miliona dolarów na osobiste bezpieczeństwo założyciela Facebooka.

23,4 mln USD wydano na osobiste bezpieczeństwo szefa Facebooka Marka Zuckerberga - jest to wzrost o 3 mln USD w porównaniu do 2019 r.

WSJ: Mark Zuckerberg wykorzystał prywatne spotkanie z Donaldem Trumpem, by zaszkodzić TikTokowi

W rezultacie Zuckerberg znacznie wyprzedził innych na liście, w tym najbogatszego człowieka świata, Jeffa Bezosa, który zapłacił 1,6 miliona dolarów za ochronę osobistą. Pokazuje to, jak ostrożny jest Facebook, co potwierdza także, że w 2020 roku dyrektor operacyjna firmy, Sheryl Sandberg, znalazła się na drugim miejscu z zabezpieczeniami o wartości 7,6 miliona dolarów. Wyniki odzwierciedlają rosnącą pozycję elity technologicznej, która stała się bardziej rozpoznawalna wraz ze wzrostem kapitalizacji rynkowej swoich firm, które świadczą usługi popularne na całym świecie. Sława nieuchronnie przyciągnęła także niechcianą uwagę.

Facebook jest oskarżany niemal o wszystko, od polaryzacji dyskursu publicznego po umożliwienie rozpowszechniania dezinformacji o szczepionkach, więc włodarze firmy mogą czuć się zagrożeni. Facebook zauważył wcześniej w dokumentach SEC, że Zuckerberg jest „kojarzony” z tzw. „negatywnym sentymentem”. W kwietniu Facebook podkreślił, że jego coroczne oceny „zidentyfikowały konkretne zagrożenia dla pana Zuckerberga”. Inni liderzy technologii również byli na celowniku. W 2020 roku ujawniono, że telefon Bezosa został zhakowany przez WhatsApp dwa lata wcześniej, potencjalnie przez saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana.

 Joe Biden: Media społecznościowe "zabijają ludzi". Facebook odpowiada na zarzuty

Lista wydatków na ochronę obejmuje łącznie 11 osób. Na trzecim miejscu jest Sundar Pichai z Google (5,4 mln USD kosztów ochrony), za nim współzałożyciel i prezes Lyft John Zimmer (2,06 mln USD), Larry Ellison z Oracle (1,71 mln USD), Evan Spiegel ze Snapa (1,67 mln USD), Bezos, szef Salesforce Marc Benioff (1,31 mln USD), Dara Khosrowshahi z Ubera (849 000 USD), dyrektor generalny Lyft Logan Green (599 000 USD) i Tim Cook z Apple (470 000 USD).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook wydaje grube miliony na ochronę Marka Zuckerberga

 0