FIFA żąda od EA większych pieniędzy za licencję. To może być powód zmiany nazwy serii piłkarskiej

FIFA żąda od EA większych pieniędzy za licencję. To może być powód zmiany nazwy serii piłkarskiej

Raport z The New York Times rzucił nieco więcej światła na to, dlaczego Electronic Arts rozważa zmianę nazwy swoich gier piłkarskich FIFA. Między EA a federacją piłkarską FIFA może toczyć się spór o to, ile warta jest nazwa i co można z nią robić. 

W zeszłym tygodniu EA świętowało wydanie najnowszej odsłony swojej serii piłkarskiej, FIFA 22. W tym samym czasie firma poinformowała, że ​​rozważa również porzucenie nazwy „FIFA”, którą licencjonuje na wyłączność od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Domyślano się, że taka decyzja może wynikać z faktu, że gry EA reprezentują znacznie więcej lig piłkarskich na całym świecie niż federacja FIFA, która organizuje także Mistrzostwa Świata. Źródła New York Times twierdzą jednak, że EA i FIFA nie zgadzają się co do tego, ile EA powinno płacić za licencję i w jaki sposób firma produkująca gry powinna mieć możliwość zarabiania na niej. 

Raport z The New York Times rzucił nieco więcej światła na to, dlaczego Electronic Arts rozważa zmianę nazwy swoich gier piłkarskich FIFA.

FIFA żąda od EA większych pieniędzy za licencję. To może być powód zmiany nazwy serii piłkarskiej

W 2013 roku umowa licencyjna między nimi została przedłużona do 2022 roku i wydaje się, że w negocjacjach dotyczących przedłużenia umowy FIFA domaga się więcej pieniędzy od EA. Jak podaje Gazeta, FIFA chce, aby EA zapłaciło ponad dwukrotnie więcej niż obecnie za nazwę, zwiększając cenę do ponad 1 miliarda dolarów za każdy czteroletni cykl Mistrzostw Świata. FIFA chce też ograniczyć to, jak EA może wykorzystywać licencję.

Na przykład tryb Ultimate Team w grach FIFA, w którym gracze wydają prawdziwe pieniądze na tworzenie drużyn w grze, jest dla EA warty ponad miliard dolarów rocznie. „Jest to również rodzaj funkcji, którą FIFA wolałaby odciąć i być może sprzedawać w lukratywnych – i oddzielnych – umowach” – czytamy w NYT. FIFA może próbować uzyskać dla siebie więcej strumieni przychodów, a jednocześnie EA może chcieć rozszerzyć liczbę sposobów, w jakie wykorzystuje licencję FIFA w swoich grach.

Na początku tego tygodnia EA złożyło wniosek o rejestrację nazwy „EA Sports FC” w urzędach Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, jako tymczasowego tytułu, którego może użyć, jeśli zrezygnuje z nazwy FIFA. Zaletą EA w tych negocjacjach jest to, że FIFA i Mistrzostwa Świata nie są jedynymi markami piłkarskimi, które posiadają licencje na drużyny narodowe i kluby piłkarskie z całego świata i producent podpisał już stosowne umowy z Fédération Internationale des Associations de Footballeurs Professionnels i zabezpieczyło sobie prawa do rozgrywek UEFA Champions League, CONMEBOL Libertadores, Premier League, Bundesligi i LaLiga Santander w swoich grach.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: FIFA żąda od EA większych pieniędzy za licencję. To może być powód zmiany nazwy serii piłkarskiej

 0