GeForce GTX 1060 - wyraźne spadki cen autorskich wersji z 6 GB VRAM

GeForce GTX 1060 - wyraźne spadki cen autorskich wersji z 6 GB VRAM

W ostatnim czasie dwukrotnie pisaliśmy o obniżkach cen kart graficznych AMD, ale fani NVIDII także nie są poszkodowani, ponieważ GeForce GTX 1060, czyli najpopularniejszy model w ofercie firmy, skierowany do graczy szukających tańszych rozwiązań, także doczekał się dużych przecen. Model ten debiutował na rynku w 2016 roku, z miejsca stając się hitem budżetowego segmentu, oferując bardzo przyzwoitą wydajność (szczególnie w rozdzielczości Full HD) w rozsądnej cenie. Teraz, kiedy na rynku wylądował niewiele droższy GeForce GTX 1660 Ti, a na horyzoncie pojawia się powoli bezpośredni następca w postaci karty GeForce GTX 1660, karta z rodziny Pascal musiała doczekać się korekty ceny, która jest bardzo widoczna w ostatnich tygodniach. Jak podkreśla portal Cowcotland, cena modelu GeForce GTX 1060 tak naprawdę sukcesywnie spada praktycznie od października ubiegłego roku, a obecnie w Europie kupić możemy 6 GB wariant nawet za 179,99 EUR, co jest rekordowo niską kwotą w przypadku tej grafiki. Co oczywiste, 3 GB wersje są jeszcze tańsze.

W Europie kupić możemy 6 GB wariant nawet za 179,99 EUR, co jest rekordowo niską kwotą w przypadku tej grafiki.

GeForce GTX 1060 - wyraźne spadki cen autorskich wersji z 6 GB VRAM

Tylko w ostatnim tygodniu odnotowano 10% spadek ceny GeForce GTX 1060 6 GB, a to zapewne jeszcze nie koniec i spodziewać można się kolejnych obniżek. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka i jednym z nich fakt, że NVIDIA posiada po prostu nadwyżki magazynowe GPU GP106, wynikające z przeszacowania zainteresowania górników kopiących kryptowaluty. Choć z naszych informacji wynika, że układy te nie są już produkowane, to jednak zapasy są na tyle duże, że producent musi jakoś upłynnić je nawet w niższych cenach, by nie ponosić z tego tytułu strat, co w dużej mierze było przyczyną dużej korekty przychodów firmy w ostatnim okresie rozliczeniowym. Kolejnym dość oczywistym powodem jest fakt, że na rynku pojawił się GeForce GTX 1660 Ti, który za relatywnie niewielką dopłatą zapewnia dużo wyższą wydajność. Do tego jeszcze w tym miesiącu oczekujemy premiery karty GeForce GTX 1660, która ma być jeszcze tańsza i spodziewać można się, że nowa architektura Turing pozwoli na wyraźny skok wydajnościowy względem poprzednika.

Obniżka ceny GeForce GTX 1060 to niewątpliwie dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które szukają taniego sprzętu do grania w Full HD, ale czekamy kiedy ta będzie miała globalny zasięg. W naszym kraju ceny nie są jeszcze tak niskie jak we Francji, gdzie ostatnio można było kupić 6 GB wariant za 179,99 EUR, choć oczywiście nie da się przeoczyć tendencji spadkowej. Dla przykładu model MSI GeForce GTX 1060 6GT OCV1 kupimy już od 940 zł, kiedy w lutym trzeba było zapłacić przeszło 100 zł więcej, a w styczniu nawet 200 zł więcej. GeForce GTX 1060 to od przeszło dwóch lat najpopularniejsza karta graficzna na platformie Steam (według danych z ankiet Steam) i obniżki sprawią zapewne, że gracze będą jeszcze chętniej po nią sięgać. Wydaje się jednak, że ci powoli będą przesiadać się na nową architekturę NVIDII, szczególnie teraz, kiedy mają tańsze alternatywy dla modeli RTX.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GTX 1060 - wyraźne spadki cen autorskich wersji z 6 GB VRAM

 0