Google wkrótce nie pozwoli nam się zalogować na bardzo starych wersjach Androida

Google wkrótce nie pozwoli nam się zalogować na bardzo starych wersjach Androida

System operacyjny Android od Google bardzo mocno się zmienił od czasu, gdy pierwsze telefony z systemem Android zadebiutowały w 2008 roku i z czasem utrzymanie wsparcia dla starych wersji OS staje się coraz trudniejsze.

Nic więc dziwnego, że kilka lat temu Google ogłosiło, że w dużej mierze zakończy wsparcie dla urządzeń z Androidem 2.3.7 Gingerbread lub niższym, wymagając od użytkowników urządzeń z Androidem 4.0 lub nowszym w celu uzyskania dostępu do sklepu Google Play i innych usług Play. Ale teraz firma idzie o krok dalej – jeśli nadal korzystamy z urządzenia z Androidem 2.3, po 27 września 2021 r. nie będziemy mogli go używać do logowania się w aplikacjach i usługach Google.

Jeśli nadal korzystamy z urządzenia z Androidem 2.3, po 27 września 2021 r. nie będziemy mogli go używać do logowania się w aplikacjach i usługach Google.

Google wkrótce nie pozwoli nam się zalogować na bardzo starych wersjach Androida

Oznacza to, że podczas próby zalogowania się do aplikacji i usług Google prawdopodobnie wystąpi błąd nazwy użytkownika lub hasła. Mowa tu o takich popularnych usługach, jak:

  • Gmail
  • Google Maps
  • YouTube

Zapewne nadal będzie można korzystać z niektórych z tych usług w nieskończoność na urządzeniach, na których jesteśmy już zalogowani. Jeśli jednak wylogujemy się i spróbujemy zalogować ponownie, będziemy chcieli dodać nowe konto, przywrócić ustawienia fabryczne lub zmienić hasło (na dowolnym urządzeniu), wtedy zostaniemy zablokowani.

Zak Pollack z Google wyjaśnia, że ​​to posunięcie jest częścią „nieustannych wysiłków firmy mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym użytkownikom”. Trzeba przyznać, że to bardzo ogólnikowe wyjaśnienie, ale implikacja jest taka, że ​​ponieważ Google nie zapewnia już oprogramowania ani aktualizacji zabezpieczeń dla Androida 2.3 Gingerbread, logowanie się na konto na urządzeniu z 11-letnią wersją Androida może być niebezpieczne. Dlatego firma zaleca przejście na urządzenie z systemem Android 2.3 lub nowszym.

Android 12 z ciekawą funkcją znaną z konsol do gier

Jest jednak jedno obejście: skorzystanie z przeglądarki internetowej w telefonie. Nadal będziemy mieć możliwość logowania się na swoje konto Google, aby w ten sposób sprawdzać pocztę e-mail, uzyskiwać dostęp do map, oglądać filmy lub korzystać z innych usług Google za pośrednictwem ich aplikacji. Alternatywnie można sprawdzić, czy dla starszych urządzeń z Androidem dostępne są niestandardowe ROM-y, które umożliwiają aktualizację do nieoficjalnych kompilacji nowszych systemów operacyjnych. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google wkrótce nie pozwoli nam się zalogować na bardzo starych wersjach Androida

 0