Intel będzie produkował chipy dla MediaTeka - jednego z głównych klientów TSMC

Intel będzie produkował chipy dla MediaTeka - jednego z głównych klientów TSMC

MediaTek i Intel ogłosili strategiczne partnerstwo, które zapewni tajwańskiemu producentowi stabilność łańcucha dostaw.

MediaTek zamierza wykorzystać Intel Foundry Services (IFS) do tworzenia układów dla szeregu inteligentnych urządzeń brzegowych, które są zoptymalizowane pod kątem wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii i ciągłej łączności. Europejskie i amerykańskie placówki Intela, mają pomóc MediaTekowi w poszerzeniu wpływów na tych rynkach. Umowa produkcyjna jest jedną z najważniejszych transakcji, które Intel ogłosił od czasu rozpoczęcia kontraktowej działalności produkcyjnej.

Stosunkowo niedawno pojawiały się wątpliwości, czy Intel nie zrezygnuje z produkcji kontraktowej. Podpisanie umowy z Qualcomm i teraz z MediaTek pokazuje, że firma nie zbacza z wytyczonego kursu.

Chociaż Intel nie podał żadnych szczegółów finansowych transakcji ani nie powiedział, ile chipów będzie produkować dla MediaTeka, to wiadomo już, że pierwsze produkty zostaną wyprodukowane w ciągu najbliższych 18–24 miesięcy i w starszym procesie technologicznym Intel 16. Intel 16 to ulepszona wersja procesu 22FFL (FinFET Low Power) dla mniej wymagających zastosowań. Proces 22FFL (FinFET Low Power) jest zoptymalizowany pod kątem tanich i energooszczędnych układów, które nadal zapewniają wysoką wydajność, jednocześnie oferując prostotę konstrukcji, co skraca czas wprowadzania na rynek.

„MediaTek zawsze przyjmował strategię multi-sourcingu” – powiedział MediaTek w oświadczeniu. „Oprócz utrzymywania bliskiej współpracy z TSMC w zakresie zaawansowanych procesów technicznych, ta współpraca poprawi podaż MediaTek dla dojrzałych procesów”. MediaTek produkuje obecnie ponad dwa miliardy urządzeń rocznie, ale nie jest jasne, ile z nich wkrótce będzie pochodzić z fabryk  Intela.„Posiadamy odpowiednią kombinację zaawansowanej technologii procesowej i zróżnicowanej geograficznie wydajności, aby pomóc firmie MediaTek dostarczyć kolejny miliard urządzeń w różnych aplikacjach” — powiedział prezes IFS Randhir Thakur.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel będzie produkował chipy dla MediaTeka - jednego z głównych klientów TSMC

 0