Intel chwali się, że GPU Ponte Vecchio jest 2,5 razy wydajniejsze od NVIDII A100

Intel chwali się, że GPU Ponte Vecchio jest 2,5 razy wydajniejsze od NVIDII A100

W trakcie HotChip34 Intel ujawnił więcej szczegółów na temat swojego nadchodzącego procesora graficznego Ponte Vecchio Xe-HPC, chwaląc się jego możliwościami w porównaniu do konkurencji ze strony NVIDII. 

Pierwsze tzw. General Purpose GPU (układ graficzny ogólnego przeznaczenia) od Intela do centrów danych jest zbudowane przy użyciu 47 chipletów łączących wiele architektur i litografii. Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowany procesor graficzny, jaki Intel kiedykolwiek zbudował, ale architektura była wielokrotnie opóźniania.

Intel twierdzi, że  procesor graficzny Ponte Vecchio jest od 1,4 do 2,5 razy szybszy od NVIDII A100 w przypadku wybranych obciążeń.

Ponte Vecchio

Szczegóły ujawnione na HotChips34 przez Hong Jianga, głównego architekta GPU Compute Architect w Intelu, obejmują maksymalną teoretyczną przepustowość opartą na mocy obliczeniowej pojedynczej precyzji i podwójnej precyzji dla 2-stosowego Ponte Vecchio. Otrzymaliśmy też dane liczbowe dotyczące obciążeń obliczeniowych akcelerowanych przez rdzenie XMX, które są częścią architektury Xe-HPC.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio wykorzystuje litografie Intel 7, TSMC N7 i N5. Jest zbudowany przy użyciu technologii pakowania Foveros i EMIB (multi-die Interconnect Bridge) 2.5D. Pojedynczy Ponte Vecchio zawiera 128 rdzeni Xe, 128 jednostek Ray Tracing oraz odpowiednio 64 MB i 408 MB pamięci podręcznej L1 i L2. GPU jest również wyposażone w do 128 GB pamięci HBM2e i obsługuje najnowszy interfejs PCIe Gen5.

Ponte Vecchio

Intel twierdzi, że dzięki Data Parallel C++ (DPC++) procesor graficzny Ponte Vecchio jest od 1,4 do 2,5 razy szybszy od NVIDII A100 w przypadku niektórych obciążeń. Firma ujawnia również dane obliczeniowe dla ExaSMR OpenMC (kod transportu cząstek Monte Carlo), gdzie procesor graficzny Intela oferuje dwukrotnie wyższą wydajność, a w NekRS jest od 1,3 do 1,7 razy szybszy.

To nie pierwszy raz, kiedy Intel dzieli się danymi dotyczącymi wydajności Ponte Vecchio. Wprowadzenie tego procesora graficznego HPC jest jednak wyraźnie spóźnione. Ponte Vecchio miał zadebiutować wraz z procesorami Sapphire Rapids Xeon, pierwszym amerykańskim superkomputerem eksaskalowym Aurora. Jednak ten tytuł należy już do Frontiera wyposażonego w procesory AMD 3. generacji EPYC i karty graficzne AMD Instinct MI250X (szczytowa wydajność 1,6 Exaflop). Intel w międzyczasie ogłosił już następną generację procesorów graficznych Rialto Bridge jako następcę Ponte Vecchio i mówi się, że rozpocznie wysyłanie próbek tych GPU w 2023 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel chwali się, że GPU Ponte Vecchio jest 2,5 razy wydajniejsze od NVIDII A100

 0