Intel dodał obsługę Raptor Lake-P w OpenGL i Vulkan do sterownika Linux 5.19

Intel dodał obsługę Raptor Lake-P w OpenGL i Vulkan do sterownika Linux 5.19

Firma Intel dodała wsparcie nadchodzących procesorów Raptor Lake-P w API OpenGL oraz Vulkan do sterownika Linux 5.19. Aktualizacja ma zostać wydana jeszcze w tym roku. Ta sama obsługa sterowników graficznych dla nadchodzących układów została dodana do Mesa 22.2.

Dowiadujemy się coraz więcej na temat mobilnych jednostek kolejnej generacji Intela, znanej pod nazwą Raptor Lake-P. Nie tak dawno, w bazie programu UserBenchmark pojawiły się wyniki pomiarów wydajności jednego z reprezentantów tej serii, który był w stanie pokonać Core i9-12900HK. Procesor pokazał swoją wyższość nie tylko w teście jednego rdzenia, ale również w wielowątkowym benchmarku. Teraz otrzymujemy informacje, że niebiescy dodali wsparcie jednostek Raptor Lake-P w API OpenGL oraz Vulkan do sterowników Linux 5.19. Taką samą obsługę sterowników graficznych dodano także do Mesa 22.2. 

Intel dodał wsparcie nadchodzących procesorów Raptor Lake-P w API OpenGL oraz Vulkan do sterowników Linux 5.19. Aktualizacja ma zostać wydana jeszcze w tym roku.

Intel Raptor Lake-P w sterowniku Linux

Jeden z zagranicznych serwisów zaznacza, że Mesa 22.2 uzyskała już wsparcie Raptor Lake-S od deweloperów open source firmy Intel. Ponadto, przedsiębiorstwo z Santa Clara dodało 6 identyfikatorów PCI i około 12 wierszy kodu do jądra. Według dostępnych w sieci informacji, desktopowa rodzina Intela o nazwie Raptor Lake ma oferować do 24 rdzeni i 32 wątków oraz znacznie większe IPC. Ponadto, procesory będą w stanie obsłużyć 20 linii PCIe 5.0 oraz dwukanałową pamięć DDR5-5600. Proces technologiczny ma tym przypadku bazować na 10 nm litografii. Możemy zatem spodziewać się podobnej specyfikacji technicznej w przypadku mobilnych wariantów. Największe różnice między seriami będą zapewne dotyczyć ilości rdzeni oraz taktowania.

Omawiane układy mają zadebiutować w drugiej połowie bieżącego roku, co niejako potwierdza premiera Linux 5.19 i Mesa 22.2, które będą dostępne w nadchodzących miesiącach. Ofensywa produktowa Intela wygląda całkiem obiecująco, miejmy nadzieję, że w parze z wydajnością będzie szła także efektywność energetyczna. W przypadku laptopowych modeli istotne będą również temperatury.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel dodał obsługę Raptor Lake-P w OpenGL i Vulkan do sterownika Linux 5.19

 0