Intel Raptor Lake-P - mobilny procesor wyprzedził Core i9-12900HK

Intel Raptor Lake-P - mobilny procesor wyprzedził Core i9-12900HK

Inżynieryjna jednostka z rodziny Intel Raptor Lake-P została dostrzeżona w bazie danych programu UserBenchmark. Układ należy do mobilnej serii i był w stanie uzyskać lepszy wynik nawet od flagowego Core i9-12900HK. Dzięki informacjom dostępnym na stronie wiemy, że CPU zostało wyposażone w 14 fizycznych rdzeni i podczas testu pracowało z częstotliwością rzędu 4,2 GHz.

Tytułowy procesor określany jest jako Intel Raptor Lake-P z 14 rdzeniami i 20 wątkami w konfiguracji 6 sztuk P-Core i 8 sztuk E-Core. Pierwsze, a zarazem mniej liczne jednostki P-Core bazują na nowych rdzeniach Raptor Cove, podczas gdy układy E-Core są zbudowane zgodnie z architekturą Gracemont. Według dostępnych w sieci informacji, niebiescy mają w planach zwiększenie ilości wydajniejszych rdzeni w nadchodzących modelach. Omawiane CPU jest najpewniej jednostką inżynieryjną, na co wskazuje między innymi błędnie odczytywane oznaczenie. Niemniej jednak, pozostałe parametry powinny być prawidłowo rozpoznawane.

Intel Raptor Lake-P z taktowaniem 4,2 GHz był w stanie wyprzedzić Core i9-12900HK w UserBenchmark.

Intel Raptor Lake-P w UserBenchmark

Intel Raptor Lake-P jest procesorem mobilnym, pracującym z bazową częstotliwością na poziomie 2,5 GHz, która może wzrosnąć do 4,2 GHz w trybie boost. Podczas pomiarów, jednostka współpracowała ze zintegrowaną kartą graficzną Iris Xe. Do dyspozycji procesora oddano także 16 GB pamięci typu LPDDR5, działającej z prędkością rzędu 5200 Mb/s. W kwestii wydajności robi się całkiem interesująco, bowiem omawiany układ uzyskał 202 punkty w teście pojedynczego rdzenia oraz 2052 punkty w wielordzeniowym benchmarku. Co najciekawsze, CPU pokonało obecnego flagowca z rodziny Alder Lake-P, jakim jest Core i9-12900HK. Różnica między modelami w jednordzeniowym teście jest symboliczna, bowiem Intel Raptor Lake-P wygrywa zaledwie 17 punktami. Dużo ciekawiej robi się natomiast w kwestii wydajności wszystkich rdzeni. Na tym polu inżynieryjna konstrukcja wygrywa 168 punktami. Przypomnijmy jeszcze, że oba procesory dysponują taką samą ilością rdzeni oraz wątków. Tytułowy Intel Raptor Lake-P, który znalazł się w bazie benchmarku jest jedynie testowym egzemplarzem. Oznacza to, że jego specyfikacja może ulec jeszcze zmianom, które najpewniej będą obejmować taktowanie. Możemy zatem spodziewać się jeszcze lepszej wydajności.

Nie da się ukryć, że już teraz procesor robi wrażenie. Jeśli niebiescy faktycznie zdecydują się na dołożenie kilku rdzeni P-Core, będziemy mieć do czynienia z naprawdę szybkimi układami mobilnymi. Mamy tylko nadzieję, że nie będziemy musieli wówczas borykać się z wysokimi temperaturami, czy niskim czasem pracy na baterii.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Raptor Lake-P - mobilny procesor wyprzedził Core i9-12900HK

 0