Intel inwestuje w rozwój RISC-V dla przyszłych superkomputerów o wydajności zettaFLOPS

Intel inwestuje w rozwój RISC-V dla przyszłych superkomputerów o wydajności zettaFLOPS

Można już powiedzieć, że weszliśmy w erę superkomputerów z wydajnością rzędu eksaFLOPS, ale rozwój i dalsze zwiększanie wydajności nie zatrzyma się i prędzej czy później pojawią superkomputery zettaFLOPS. Według Intela układy RISC-V mogą odegrać w tym ważną rolę. 

Intel od dawna jest zainteresowany układami RISC-V. Wcześniej słyszeliśmy o planach zakupu SiFive,  wiodącego producenta procesorów RISC-V, za 2 miliardy dolarów, co ostatecznie się nie udało, jednak dowiedzieliśmy się, że Intel dołączył do RISC-V International,  a teraz mamy kolejne dowody na inwestowanie Intela w architekturę RISC-V.   Intel i Barcelona Supercomputer Center (BSC) zapowiedziały, że zainwestują 400 milionów euro w laboratorium, które opracuje procesory oparte na RISC-V, które można wykorzystać do budowy superkomputerów w skali zetta. Laboratorium skupi się jednak nie tylko na procesorach superkomputerowych nowej generacji, ale także na wykorzystaniu procesorów w aplikacjach sztucznej inteligencji i pojazdach autonomicznych. 

Intel uważa, że procesory RISC-V pomogą stworzyć przyszłe superkomputery o wydajności zetaFLOPS (1021). Obecny najpotężniejszy komputer przebił barierę eksaFLOPS (1018).

Laboratorium prawdopodobnie będzie zlokalizowane w Barcelonie, a 400 mln euro to budżet na łącznie 10 lat działania. Oczekiwany wynik prac badawczo-rozwojowych jest oczywisty, tj. procesory oparte na ISA RISC-V, które znajdą zastosowanie w nowych superkomputerach, systemach AI i pojazdach autonomicznych. Nie wiadomo ile z 400 milionów euro przekaże Intel, ale stanowi to bardzo małą kwotę w porównaniu z inwestycjami w rozwój procesorów x86. 

"Wysokowydajne przetwarzanie jest kluczem do rozwiązania najtrudniejszych problemów na świecie, a my w Intelu mamy ambitny cel, aby przejść do ery zetta dla HPC" — powiedział Jeff McVeigh, wiceprezes i dyrektor generalny Super Compute Group w firmie Intel. "Barcelona Supercomputing Center podziela naszą wizję tego celu, kładąc równy nacisk na zrównoważony rozwój i otwarte podejście. Cieszymy się, że możemy z nimi współpracować i wyruszyć w tę podróż". 

Oczywiście Intel musi się liczyć z porażką,  ale firma może sobie pozwolić na podjęcie ryzyka. Jeśli jednak procesory RISC-V powstaną w Barcelonie, to gdzieś będą musiały być produkowane i jest to kolejna korzyść dla Intela, który ochoczo wynajmie swoje fabryki. Dzięki zaangażowaniu we wspólne działania z BSC, gigant może pozyskać nie tylko odpowiednie technologie dla przyszłych superkomputerów, ale także nowych klientów dla swoich fabryk. 

Według zeszłorocznego raportu Intel uważa, że wydajność zettaFLOPS będzie osiągalna w 2027 r. Podczas gdy przejście z petaFLOPS na eksaFLOPS zajęło około 12 lat, zettaFLOPS będzie potrzebować w mniej niż połowę tego czasu. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel inwestuje w rozwój RISC-V dla przyszłych superkomputerów o wydajności zettaFLOPS

 0