Intel naciska na wsparcie tylko dla pamięci DDR5 na płytach głównych z serii 700

Intel naciska na wsparcie tylko dla pamięci DDR5 na płytach głównych z serii 700

Intel naciska na producentów płyt głównych, aby wydali swoje płyty główne z chipsetem z serii 700 dla platformy Raptor Lake (13. generacja) tylko ze wsparciem dla pamięci RAM DDR5.

Jak podaje TechpowerUp, producenci płyt głównych są nakłaniani przez Intela do wypuszczania swoich płyt głównych nowej generacji opartych na chipsetach z serii 700 tylko z obsługą DDR5. Nadchodząca nowa linia płyt głównych, o której mówiliśmy kilka dni temu, trafi na półki sklepowe wraz z 13. generacją procesorów Intela, znanych pod nazwą kodową Raptor Lake.

Intel nie chce całkowicie rezygnować z obsługi pamięci DDR4 w 13. generacji CPU Raptor Lake, ale wszystkie chipsety z serii 700 mogą być projektowane z myślą o DDR5.

Podczas gdy procesory Intel Raptor będą wyposażone zarówno w kontroler pamięci DDR5, jak i DDR4, prowadzone są działania zmierzające do zwiększenia tempa adopcji nowszego standardu RAM. Intel nie chce całkowicie rezygnować z obsługi pamięci DDR4 w 13. generacji CPU Raptor Lake, ale wszystkie chipsety z serii 700 (lub większość z nich) będą projektowane z myślą o DDR5, w przeciwieństwie do Alder Lake, gdzie otrzymujemy wiele opcji DDR4 oferowanych w ramach MOBO z serii 600. Wciąż jednak będzie można zainstalować procesory Raptor Lake z pamięcią DDR4 na istniejących płytach głównych z serii 600, zakładając oczywiście, że producenci udostępniają dla nich odpowiednią obsługę BIOS-u. Intel już potwierdził, że procesory Rocket Lake 13. generacji będą kompatybilne z istniejącymi płytami głównymi.

Intel naciska na wsparcie tylko dla pamięci DDR5 na płytach głównych z serii 700

Ponieważ płyty główne z serii 700 będą koncentrować się na standardzie DDR5, będą oferować zoptymalizowane wsparcie dla wyższych częstotliwości zegara i procesory Raptor Lake 13. generacji będą obsługiwać natywnie standard prędkości DDR5-5600 Mb/s. Dla porównania, w przypadku Alder Lake jest to DDR5-5200.

Jest prawdopodobne, że Intel pozwoli niektórym chipsetom z niższych serii 700 zachować obsługę DDR4, np. w układach H710 i B760. AMD również promuje obsługę tylko modułów DDR5 na swojej platformie nowej generacji AM5,. Na szczęście ceny i dostępność pamięci DDR5 poprawiają się z każdym miesiącem, więc do czasu premiery 13. generacji procesorów Raptor Lake możemy spodziewać się moduły te będą znacznie bardziej przystępne. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel naciska na wsparcie tylko dla pamięci DDR5 na płytach głównych z serii 700

 0