Intel uśmierca procesory Itanium. To koniec pewnej ery

Intel uśmierca procesory Itanium. To koniec pewnej ery

Linia 64-bitowych procesorów Intel Itanium była próbą stworzenia projektów innych niż x86, które były przeznaczone do zastosowań serwerowych i korporacyjnych. 29 lipca Intel wysłał ostatnią partię tych CPU do klientów i tym samym zakończył erę procesorów Itanium.

Intel Itanium to rodzina 64-bitowych procesorów oparta na architekturze IA-64 Instruction Set Architecture (ISA). W ramach joint venture z Hewlett-Packard (HP) Intel zdecydował się opracować nowy typ procesora, który lepiej pasowałby do współczesnych obciążeń i zaimplementował kilka nowych pomysłów w dziedzinie architektury procesorów. Systemy oparte na układach Itanium były mocno forsowane przez korporacyjny oddział HP, zwany Hewlett-Packard Enterprise (HPE), który wyprodukował wiele platform serwerowych bazujących na tych CPU, a HPE nazwało swoje systemy oparte na Itanium Integrity

29 lipca Intel wysłał ostatnią partię CPU Itanium do klientów i tym samym zakończył ich erę.

Kilka innych firm również sięgnęło po procesory Itanium, ale HP było głównym motorem rozwoju platformy. Amerykańskie przedsiębiorstwo opracowało nawet specjalny autorski system operacyjny HP-UX oparty na Unix System V. Ten OS był używany do zasilania serwerów HPE Integrity z procesorami Itanium i architekturą zestawu instrukcji PA-RISC, która również była wysoce wyspecjalizowanym ISA, dostępnym na wyłączność dla HP.

Procesory IA-64 obiecywały większą efektywność, ponieważ nie były obciążone mocnym wsparciem dla starszego oprogramowania, które posiadają CPU x86. Będąc architekturą Very Long Instruction Word (VLIW), technologia Itanium opiera się na kompilatorze oprogramowania, który oblicza z wyprzedzeniem instrukcje mogące być wykonywane równolegle, dzięki czemu procesor nie marnuje cykli instrukcji.

W teorii Itanium wypadało świetnie, ale w praktyce skutkowało to ograniczoną obsługą oprogramowania dla codziennych obciążeń serwera, ze względu na potrzebę specjalnych kompilatorów. Własna obsługa HP-UX OS kończy się wraz z serwerami Integrity, które mają być obsługiwane do 31 grudnia 2025 roku. 

Intel zapowiada nowe procesory z serii Xeon W-3300. Nawet 38 rdzeni na pokładzie

Ponieważ Intel dostarczył kilka dni temu ostatnią dostawę procesorów Itanium, jesteśmy świadkami końca żywota tych CPU, które mają już na karku 20 lat. Platforma Itanium została wprowadzona na rynek w lipcu 2001 roku, a najnowsza wersja o nazwie Itanium 9700 „Kittson” dotarła do ostatecznego miejsca przeznaczenia 29 lipca. To oznacza, że od teraz Intel używa tylko architektury x86-64 w swoich procesorach serwerowych.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel uśmierca procesory Itanium. To koniec pewnej ery

 0