Intel wprowadza 12VHPWR do Data Center Max GPU. Oby w serwerowniach umieli dociskać wtyczki

Intel wprowadza 12VHPWR do Data Center Max GPU. Oby w serwerowniach umieli dociskać wtyczki

Chociaż układy Data Center Max GPU potrzebują jedynie 300 W, a wokół złącza 12VHPWR pojawiło się wiele kontrowersji, to Intel i tak zdecydował się skorzystać właśnie z tego rozwiązania w swoich okrojonych układach Intel Data Center GPU Max w wersji PCIe.

Jak dotąd jedynie NVIDIA wprowadziła nowe złącze zasilania w swoich kartach graficznych RTX 40 i na przykładzie problemów z RTX 4090 wiemy, że nie można tu mówić o pełnym sukcesie. W sieci pojawiają się doniesienia o stopionych złączach zasilania i nawet jeśli problem dotyczy garstki użytkowników, to jak dotąd z punktu widzenia marketingowego, nie wygląda to dobrze. Jak dotąd trwa analiza przypadków stopionych złącz, choć najnowsze doniesienia mówią, że winę ponoszą częściowo użytkownicy, którzy nie docisnęli odpowiednio wtyczki zasilania, przez co nie było odpowiedniego styku, doprowadzając do wzrostu temperatury i uszkodzenia złącza.

NVIDIA nie będzie już jedynym producentem wykorzystującym 12VHPWR, choć na rynku konsumenckim ani AMD ani Intel nie zdecydowali się na podobny krok.

 Intel ogłosił swoje nowe procesory graficzne Data Center GPU Max 1000 oparte na Ponte Vecchio i wiemy już, że układ w formacie PCIe (będzie również OAM) będzie korzystał z tego samego złącza, co RTX 40.  12VHPWR może zastąpić do czterech 8-pinowych kabli o mocy 600 W i patrząc na parametry układu Intela, który potrzebuje 300 W mocy, dziwić może wybór właśnie tego złącza. NVIDIA nie będzie już jedyną firmą z kontrowersyjnymi wtyczkami zasilania, choć na rynku konsumenckich kart graficznych, wciąż będzie się wyróżniać pod tym względem. Na zmiany w zasilaniu nie zdecydowało się ani AMD w serii RX 7000, ani Intel z Arc Alchemist.

Intel Data Center GPU Max 1100 wykorzystuje okrojoną wersję procesora Intel Ponte Vecchio z jednym stosem, która zawiera 56 rdzeni obliczeniowych Xe-HPC oraz 48 GB pamięci HBM2E. Jednostka pobiera do 300 W mocy. Andreas Schilling z HardwareLuxx.de żartobliwie napisał na Twitterze : „Miejmy nadzieję, że ci eksperci od centrów danych wiedzą lepiej, jak prawidłowo włożyć adapter 12VHPWR”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wprowadza 12VHPWR do Data Center Max GPU. Oby w serwerowniach umieli dociskać wtyczki

 0