Intelowi udało się anulować karę 1 mld euro za działania przeciw AMD, ale KE nie składa broni

Intelowi udało się anulować karę 1 mld euro za działania przeciw AMD, ale KE nie składa broni

Na początku tego roku Intel osiągnął zwycięstwo nad Komisją Europejską. Nałożona w 2009 roku na producenta procesorów kara 1,06 mld euro za działania antykonkurencyjne została anulowana decyzją sądu UE. Komisja zapowiedziała złożenie odwołania w tej sprawie.

Kilkanaście lat temu Intel został przyłapany na zawieraniu umów z producentami komputerów i laptopów, które miały na celu faworyzowanie procesorów Intela i marginalizowanie konkurencji, takiej jak AMD.  Komisja Europejska opisała to jako "niewłaściwe praktyki rynkowe, polegające na wpływaniu na producentów sprzętu komputerowego, aby odkładali i/lub anulowali premiery ich produktów, które wykorzystują procesory wyprodukowane przez rywala AMD". Na początku roku sąd argumentował, że "Analiza Komisji (Europejskiej) jest niekompletna i nie umożliwia ustalenia w sposób wymagany prawem, że sporne rabaty mogły wywołać lub prawdopodobnie wywołać skutki antykonkurencyjne".

Intel stosował zniżki, by producenci nie korzystali z procesorów AMD. Opłacał też Media Markt, by sprzedawali tylko produkty z CPU Intela. Po ponad 12 latach batalii kara 1 mld euro została anulowana przez sąd, jednak Komisja Europejska nie zamierza składać broni.

Owe rabaty, to właśnie sposób, w jaki dział Intel. Gigant oferował partnerom takim jak Dell czy HP zniżki, jeśli nie oferowali produktów z chipami konkurencji. Sąd w 2014 r. utrzymał w mocy decyzję Komisji z 2009 r., ale w 2017 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał mu ponowne rozpatrzenie odwołania Intela. Komisja argumentowała, że działania Intela miały miejsce między październikiem 2002 r. a grudniem 2007 r., ale AMD już w 2000 r. i ponownie w 2003 r. złożyło skargę, że Intel angażuje się w działania antykonkurencyjne.

Intel miał również opłacać niemieckiego sprzedawcę sprzętu elektronicznego, Media Saturn Holding, aby oferował do sprzedaży wyłącznie komputery z układami Intela. W tamtym czasie kara ta była największą tego typu karą nałożoną przez Komisję Europejską za nadużywanie przez sprzedawcę dominującej pozycji na rynku. Intel złożył odwołanie w 2012 roku i od tego czasu starał się doprowadzić do uchylenia wyroku, co ostatecznie udało się 26 stycznia tego roku, choć sytuacja może się jeszcze odwrócić.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intelowi udało się anulować karę 1 mld euro za działania przeciw AMD, ale KE nie składa broni

 0