iPhone 13 - Apple wciąż korzysta z modułów RAM LPDDR4X, kiedy konkurencja oferuje lepsze LPDDR5

iPhone 13 - Apple wciąż korzysta z modułów RAM LPDDR4X, kiedy konkurencja oferuje lepsze LPDDR5

Jeśli myśleliście, że iPhone 13 Pro oferuje najmocniejsze podzespoły dostępne na rynku dla urządzeń mobilnych, to okazuje się, że Apple po raz kolejny zdecydowało się na cięcia, których nie spodziewalibyśmy się po telefonie za takie pieniądze. 

Apple lubi promować swoje smartfony z rodziny iPhone jako produkty klasy premium, które oferują wszystko, co najlepsze w swoim segmencie. Tymczasem firma zamiast stosować najnowsze technologie dostępne na rynku, często zwleka z ich implementacją, pozostając wyraźnie z tyłu za konkurencją, czego dobrym przykładem było wdrożenie przez giganta z Cupertino obsługi sieci 5G, której doczekaliśmy się w iPhone'ach przeszło rok później niż w pierwszych smartfonach z Androidem. Innym przykładem jest zastosowanie pamięci RAM i tam, gdzie producenci telefonów z OS od Google wypuszczają urządzenia z modułami LPDDR5, iPhone 13 trzyma się starszego standardu LPDDR4X.

iFixit rozebrało płytę główną iPhone'a 13 Pro i odkryła, że ten model wykorzystuje 6 GB pamięci RAM LPDRR4X zakupionej od SK Hynix.

iPhone 13 - Apple wciąż korzysta z modułów RAM LPDDR4X, kiedy konkurencja oferuje lepsze LPDDR5

Żródło: iFixit

Podczas szeroko zakrojonego demontażu iPhone'a 13 Pro firma iFixit rozebrała płytę główną i odkryła, że ten model wykorzystuje 6 GB pamięci RAM LPDRR4X zakupionej od SK Hynix. Należy pamiętać, że producent pamięci wprowadził na rynek wcześniej 18-gigabajtowe układy pamięci LPDDR5 do smartfonów, które można znaleźć w topowej wersji ASUS ROG Phone 5 i kilku innych modelach. Taka decyzja Apple może wydawać się co najmniej dziwna, ale to po prostu zwykłe cięcie kosztów. 

Chociaż pamięć RAM LPDDR5 jest szybsza i bardziej energooszczędna niż LPDDR4X, jej implementacja w smartfonach jest droższa. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że 128 GB pamięci NAND w iPhonie 13 Pro to kości flash od Kioxia. Samsung jest największym producentem pamięci i układów pamięci masowej, więc wydaje się, że Apple postawiło na innego gracza również ze względu na oszczędności w produkcji.  

Możliwe jest również, że producent sięgnął w przypadku tej serii po pamięć masową od Samsunga, ponieważ wyświetlacze iPhone'a 13 Pro i iPhone'a 13 Pro Max są dostarczane przez południowokoreańskiego giganta technologicznego, ale należałoby dokonać rozbiórki kolejnych modeli, by to potwierdzić. Ponadto, z powodu trwającego niedoboru chipów, Apple prawdopodobnie zostało zmuszone do podjęcia pewnych decyzji dotyczących oszczędności, w przeciwnym razie mogłoby nie być w stanie oferować serii iPhone 13 w tej samej cenie, co zeszłoroczny iPhone 12 albo musiałoby zrezygnować z części marży. Niedobór chipów prawdopodobnie przyczynił się do tego, że iPhone 13 i iPhone 13 mini są wyposażone w 4-rdzeniowy procesor graficzny w A15 Bionic, podczas gdy modele premium otrzymały 5-rdzeniowe GPU. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone 13 - Apple wciąż korzysta z modułów RAM LPDDR4X, kiedy konkurencja oferuje lepsze LPDDR5

 0