Już za kilka godzin NASA uderzy 600-kilogramową sondą w asteroidę. Czy uda się zmienić jej kurs?

Już za kilka godzin NASA uderzy 600-kilogramową sondą w asteroidę. Czy uda się zmienić jej kurs?

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się misja DART (Double Asteroid Redirection Test), która zakończy się za kilka godzin. Jej celem jest przekierowanie orbity planetoidy Dimorphos za pomocą uderzenia statku kosmicznego, aby sprawdzić, czy taka procedura jest wykonalna.


Już kilka filmów science fiction poruszało temat ryzyka przelotu asteroidy w kierunku naszej planety i sposobów zapobiegania kolizji. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście Armageddon, gdzie grupa specjalistów od odwiertów leci w kosmos wysadzić zmierzające do naszej planety zagrożenie. Wszelkie dotychczasowe scenariusze są oczywiście tylko teoriami, więc NASA postanowiła sprawdzić na około 160-metrowej asteroidzie Dimorphos jeden z wariantów możliwego postępowania. Konkretnie chodzi o misję DART (Double Asteroid Redirection Test), która została wystrzelona pod koniec listopada ubiegłego roku. W tym przypadku chodzi o skierowanie około 600-kilogramowej sondy na asteroidę, aby uderzyła w nią z prędkością około 6,5 km/s.

Już za kilka godzin NASA spróbuje odwrócić uwagę asteroidy z uderzeniem statku kosmicznego w misji DART.

Test ma na celu zbadanie, czy energia kinetyczna uderzenia powoduje jakiekolwiek odchylenie w trajektorii, co potencjalnie mogłoby zostać wykorzystane w przypadku realnego zagrożenia. Na szczęście w tym przypadku nic nam nie grozi, gdyż asteroida znajduje się w odległości 10,5 mln km, a także jest stosunkowo niewielka. Co prawda, mając 160 metrów, spowodowałaby spore spustoszenie, ale asteroida o długości poniżej kilometra raczej nie zagroziłaby naszej cywilizacji (zagładę dinozaurów 66 milionów lat temu spowodowała jeszcze większa asteroida, o długości mniej więcej 12 kilometrów).

Całkowity koszt testu nie należy do najniższych - NASA podaje, że budżet zamknął się w 325 milionach dolarów USD. Zderzenie nastąpi dziś po północy i będzie transmitowane przez NASA TV.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Już za kilka godzin NASA uderzy 600-kilogramową sondą w asteroidę. Czy uda się zmienić jej kurs?

 0