Kioxia i Western Digital potwierdzają duże zanieczyszczenie pamięci NAND. Ceny SSD pójdą w górę?

Kioxia i Western Digital potwierdzają duże zanieczyszczenie pamięci NAND. Ceny SSD pójdą w górę?

Kioxia (dawniej Toshiba) i Western Digital poinformowały, że nieokreślone problemy z zanieczyszczeniem dotknęły kilka ich wspólnych fabryk produkujących NAND. Ten drugi producent przyznał, że problem dotyczyć może nawet 6,5 eksabajtów pamięci flash. Biorąc pod uwagę skalę problemu, możemy spodziewać się znacznego wpływu na podaż dysków SSD w najbliższej przyszłości.

Kioxia i Western Digital prowadzą wspólnie kilka fabryk produkujących NAND w ramach swojego 20-letniego joint venture. Jednak dwa z tych zakładów, fabryki Yokkaichi i Kiakami w Japonii, właśnie wstrzymały produkcję z powodu wspomnianego zanieczyszczenia. Oświadczenie Kioxii mówi, że problem ma wpływ na produkcję pamięci flash 3D BiCS, które używane są w szerokiej gamie dysków SSD i innych produktów. Firma ma nadzieję na „szybkie przywrócenie normalnego działania”, co potwierdza, że produkcja musiała być wstrzymana. Jednak Kioxia nie wskazała, w jakim stopniu wpłynęło to na jej zdolność produkcyjną.

Problem dotyczyć może nawet 6,5 eksabajtów pamięci flash. Można się spodziewać znacznego wpływu na podaż dysków SSD w najbliższej przyszłości.

Kioxia i Western Digital potwierdzają duże zanieczyszczenie pamięci NAND. Ceny SSD pójdą w górę?

Oświadczenie Western Digital zawiera nieco więcej szczegółów i wyjaśnia, że problem zmniejszy produkcję o „co najmniej” 6,5 eksabajta. Niestety żadna z firm nie podała dokładnego harmonogramu przywrócenia produkcji, jednak biorąc pod uwagę długi czas cyklu dla pamięci flash 3D NAND (wyprodukowanie chipu flash 3D może zająć od dwóch do trzech miesięcy), wszelkie tego typu zakłócenia będą odbijały się czkawką na rynku przez co najmniej kilka miesięcy. 

Firmy jak na razie nie chcą udzielać dalszych komentarzy w tej sprawie. W związku z tym nie jest jasne, czy którekolwiek z zanieczyszczonych pamięci NAND trafiły do gotowych produktów, co ostatecznie doprowadziłoby do ich wycofania z rynku.

Kioxia odpowiadała za 8,5% globalnych dostaw SSD w 2021 r., a Western Digital za 15,4%. Zamknięcia Kioxia i Western Digital następują po niedawnych zamknięciach zakładów Samsunga z powodu ograniczeń związanych z Covid-19. Wydarzenia te mogą ostatecznie doprowadzić do niedoboru produktów opartych na technologii NAND, takich jak dyski SSD i inne urządzenia pamięci flash.

Według TrendFocus łączna pojemność dostarczonych, zarówno dla konsumenckich, jak i korporacyjnych dysków SSD, wyniosła w 2021 r. 207 eksabajtów rozłożonych na około 333 miliony dysków SSD. Zakład w Yokkaichi ma sześć fabryk, mierzy 694 000 metrów kwadratowych i zatrudnia 6300 pracowników. Zakład Kitakami składa się z kilku fabryk, z nowym zakładem produkcyjnym K2 w trakcie budowy, który powiększy o 136 000 metrów kwadratowych powierzchnię produkcyjną.

Czekamy na dalsze szczegóły od obu firm i jak tylko dowiemy się więcej na ten temat, na pewno Was o tym poinformujemy. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia i Western Digital potwierdzają duże zanieczyszczenie pamięci NAND. Ceny SSD pójdą w górę?

 0