Kopanie Chia wcale nie jest zbyt opłacalne, badanie potwierdza

Kopanie Chia wcale nie jest zbyt opłacalne, badanie potwierdza

Kiedy w kwietniu tego roku na rynku oficjalnie wystartowała nowa kryptowaluta o nazwie Chia (XCH), wiele osób obawiało się, że sytuacja w segmencie nośników danych wyglądać będzie podobnie jak w przypadku kart graficznych. Na szczęście tak się nie stało, a specjaliści udowadniają, że wydobywanie Chia wcale nie jest tak opłacalne, jak się dotychczas wydawało. 

Przypominamy, że nowa waluta cyfrowa Chia opiera się na niewykorzystanej przestrzeni do przechowywania obliczeń. Mając na uwadze jej stale rosnącą popularność, rodziło to uzasadnione obawy, że spowoduje duże problemy z niedoborami dysków HDD i SSD na rynku. Chociaż niektórzy producenci nośników pamięci masowej zareagowali na pojawienie się tej kryptowaluty w niepożądany sposób (choćby unieważnianiem gwarancji osobom farmującym Chia), to jednak nie odnotowano tu takiego samego efektu niedoboru jak w przypadku GPU. Jednym z powodów może być niska rentowność, którą Chia ma do zaoferowania, co potwierdzają badania Backblaze.

W swoim badaniu Backblaze odkrył, że może zarobić 250 000 USD w ciągu tygodnia, wykorzystując 150 petabajtów (PB) przestrzeni.

W swoim badaniu Backblaze odkrył, że może zarobić 250 000 USD w ciągu tygodnia, wykorzystując 150 petabajtów (PB) przestrzeni. Ale przy założeniu stale rosnącego wykładniczo Chia Netspace, dochód generowany po szesnastym tygodniu byłby zerowy. I nawet zakładając tylko liniową stopę wzrostu Netspace, dochody nadal spadałyby, chociaż oczywiście nie tak gwałtownie.

Chia ratunkiem dla HDD? Seagate i Western Digital nie nadążają z produkcją, sprzedaż szaleje

A kiedy dodamy do tego koszty farmingu, wynik takiego równania nie wygląda już zbyt korzystnie w przypadku wydobycia Chia. Backblaze założył koszt 5 USD za TB na miesiąc, co daje łącznie 175 000 USD za 150 PB wspomnianej wcześniej przestrzeni. W sytuacji wzrostu wykładniczego, do siódmego tygodnia koszty w takim przypadku przewyższyłyby dochód, a zakładając liniowy wzrost, taka sytuacja nastąpiłaby od 28 tygodnia. Zasadniczo liczby te nie wyglądają zbyt obiecująco dla osób, które przymierzają się do inwestycji w sprzęt do kopania Chia.

W swoim badaniu Backblaze podkreśliło również, że tworzenie plottów może być bardzo kosztowne, ponieważ wymaga szybkich wielordzeniowych procesorów i wydajnych dysków SSD o dużej wytrzymałości. Twórcy Chia rzadko o tym wspominają i raczej starają się nam wmówić, że potrzebujemy jedynie więcej wolnej przestrzeni dyskowej.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kopanie Chia wcale nie jest zbyt opłacalne, badanie potwierdza

 0