Bitcoin najniżej od miesięcy, Chia w odwrocie, a Ethereum niewzruszone - powolny koniec krypto?

Bitcoin najniżej od miesięcy, Chia w odwrocie, a Ethereum niewzruszone - powolny koniec krypto?

Dużo ostatnio dzieje się na rynku kryptowalut. Najpierw doniesienia o zakazie wydobywania Bitcoina w Chinach, co było oczywiście głównym gwoździem do trumny, bo Chiny mają największy wkład w wydobycie omawianej waluty. Następnie wiadomość Elona Muska na Twitterze, po której samochodu Tesla już za Bitcoiny nie kupimy, a skończywszy na sukcesywnie malejących cenach kart graficznych (nie tylko w Niemczech). I owszem, powyższe wydarzenia mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo Bitcoin aktualnie stoi na poziomie znanym sprzed sześciu miesięcy (około 32 tysiące dolarów), a przypomnijmy, że w pewnym momencie jedna moneta kosztowała nawet 63 tysiące dolarów.

Ceny kryptowalut na giełdach spadają. Czy bańka w końcu pęknie?

Spadek zanotowała także popularna kryptowaluta Chia, o której niedawno zresztą pisaliśmy. Zaraz po wejściu na giełdę (dosłownie dwa miesiące temu), kwoty za jedną monetę sięgały nawet 1600 dolarów amerykańskich, a dziś możemy obserwować spadek – i to ogromny, bo kryptowalutę kupimy już za 280 USD. Czarne scenariusze dotyczące dostępności dysków SSD jak widać się nie sprawdziły, choć popularność nie maleje – wręcz przeciwnie. Kiedy ostatni raz przyglądaliśmy się omawianej kryptowalucie, całkowita przestrzeń sieci Chia wynosiła 18 EB (eksabajtów), a dziś wynosi ona 30 EB. Jest to więc wzrost tak duży, że dla użytkownika domowego nieosiągalne jest zdobycie nawet jednej monety. Trudność wydobycia jest bowiem bezpośrednio związana z całkowitą przestrzenią w sieci.

Kopacze kryptowalut w Chinach wyprzedają karty graficzne. Ceny wyraźnie spadają

Najdziwniejsze jest jednak zachowanie Ethereum, bo ta kryptowaluta zdaje się być odporna na wszystkie doniesienia i roszady. Pomimo tego, że do rekordu wartości jej daleko (około 4200 dolarów amerykańskich), to nadal pozostaje na poziomie około 2300 USD. Ethereum bezpośrednio wpłynął na ceny kart graficznych w sklepach, bo właśnie za ich pomocą tą kryptowalutę wydobywamy, a te pomimo względnie wysokiej wartości Ethereum, sukcesywnie maleją. Jeszcze w marcu GeForce RTX 3060 kosztował około 4500 zł, co swoją drogą było kwotą astronomiczną, a dziś możemy tę samą kartę graficzną nabyć już za około 3000 zł. Oczywiście do ceny sugerowanej przez producenta jeszcze daleko – ta wynosi około 1600 zł, ale ewidentnie widać, że sytuacja zaczyna się poprawiać. A Wy czekacie na dalsze spadki cen kart graficznych, czy pociągacie za spust już dziś?

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitcoin najniżej od miesięcy, Chia w odwrocie, a Ethereum niewzruszone - powolny koniec krypto?

 0