Korzystała z kart HP jak z własnych. Kupiła Teslę, Porsche i setki innych luksusowych towarów

Korzystała z kart HP jak z własnych. Kupiła Teslę, Porsche i setki innych luksusowych towarów

Była już menedżerka finansowa HP, Shelbee Szeto, została skazana na trzy lata więzienia i nakazano jej zwrot ponad 250 luksusowych przedmiotów po tym, jak przepuściła na siebie 5 milionów dolarów z firmowych kart kredytowych. Lista zakupów obejmuje m.in. sedana Tesli z 2020 roku, SUV-a Porsche z 2021 roku, 46 torebek Chanel i 16 zegarków Rolex.

Shelbee Szeto z Fremont w Kalifornii, przyznała się w marcu do oszustwa, prania brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych. Pracowała dla HP, najpierw jako asystentka, a następnie jako kierowniczka ds. planowania finansowego, od około sierpnia 2017 r. do czerwca 2021 r. Obowiązkami Szeto było płacenie dostawcom HP, przez co miała dostęp do wielu firmowych kart kredytowych, które normalnie były używane do dokonywania płatności w imieniu HP, ale nie na wydatki osobiste.

Menedżerka finansowa giganta Hewlett-Packard kupiła sobie Teslę, Porsche, 46 torebek Chanel i 16 zegarków Rolex. To tylko część z jej zakupów, za które zapłaciła firmowymi kartami kredytowymi. Kobieta twierdzi, że "chciała imponować innym, żeby byli w jej życiu", jednak 3 lata w więzieniu mogą zmienić jej cele życiowe.

Zamiast używać tych kart do płacenia rachunków HP, kobieta założyła fałszywe profile PayPal, Stripe i Square, które były pod kontrolą Szeto, ale wyglądały jak legalne konta handlowe. Szeto następnie przelała około 5 milionów dolarów z kart kredytowych HP na te fałszywe konta i kupiła dla siebie setki luksusowych towarów [Pełna Lista]. Próbowała również obciążyć kartę HP kolejnymi 330 000 USD za pośrednictwem kontrolowanego przez nią konta Square, ale według dokumentów sądowych Square odmówił przetworzenia transakcji. Szeto przesłała również sfałszowane faktury do wewnętrznego systemu HP, żeby ukryć swoje działania i nadać im wrażenie legalności. Złożyła również fałszywe oświadczenia w Square i First Republic Bank – fałszywe konta handlowe Stripe i Square były powiązane z osobistym kontem bankowym Szeto – że skradzione fundusze były legalnymi transakcjami biznesowymi. Szeto nie zgłosiła również podejrzanie wysokich dochodów do Urzędu Skarbowego, kiedy składała zeznania podatkowe, co nie uszło uwadze urzędników.

W lutym Szeto została oskarżona o dwa zarzuty oszustwa internetowego, dwa zarzuty prania pieniędzy i jeden zarzut złożenia fałszywego zeznania podatkowego, zanim miesiąc później przyznała się do wszystkich pięciu zarzutów. W liście do sędziego przed przesłuchaniem w sprawie wyroku, Szeto powiedziała, że bierze pełną odpowiedzialność za swoje przestępstwa i zauważyła, że cierpiała na uzależnienie i od tego czasu była na odwyku, aby pomóc w radzeniu sobie z jej problemami. Powiedziała, że rozważała również samobójstwo, ponieważ "nie mogła znieść wstydu i winy za moje przeszłe czyny". "Moje przeszłe działania były samolubne, niemoralne, niesprawiedliwe i całkowicie przerażające" - napisała Szeto. "Popełniając swoje przestępstwa, starałam się zaimponować ludziom, aby chcieli być w moim życiu i nie porzucili mnie. Teraz mam cały system wsparcia ludzi, którzy kochają mnie za to, kim jestem".

Szeto po wyjściu z więzienia będzie objęta nadzorem kuratora i nie będzie mogła w tym czasie zarządzać finansami osób trzecich bez zgody sądu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Korzystała z kart HP jak z własnych. Kupiła Teslę, Porsche i setki innych luksusowych towarów

 0