Ktoś połączył i przetestował Steam Deck z Radeonem RX 6900 XT. Wiedźmin 3 w 4K? Bez problemów...

Ktoś połączył i przetestował Steam Deck z Radeonem RX 6900 XT. Wiedźmin 3 w 4K? Bez problemów...

Przyszłoby Wam do głowy podłączać przenośną konsolę do zewnętrznej karty graficznej? Komuś zaświtał taki pomysł i postanowił go zrealizować, no bo właściwie czemu nie? Steam Deck podłączono do wydajnego Radeona i przetestowano w benchmarkach, choć poza zaspokojeniem ciekawości, takie połączenie nie sprawdzi się w zwykłym użytkowaniu.

Steam Deck to konsola od Valve, która ma być przenośnym komputerem do gier. Żeby zachować mobilność, sprzęt nie jest demonem wydajności, ale może się taki stać. Choć nie jest to ani proste, ani wygodne, do konsoli można podłączyć zewnętrzną kartę graficzną, która znacznie podnosi ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Z Wydajność Steam Deck jest odpowiednia dla jego ekranu o stosunkowo niskiej rozdzielczości. YouTuber ETA Prime postanowił jednak podłączyć do konsoli Valve układ graficzny dedykowany komputerom stacjonarnym. Urządzenie nie ma portu Thunderbolt do podłączenia zewnętrznego GPU, więc w tym celu użył adaptera podłączonego do gniazda M.2.  Oznacza to również, że jedyne takie gniazdo, jakie ma ta konsola, będzie używane przez GPU, podczas gdy system operacyjny Steam Deck musi być ładowany z pamięci microSD.

Steam Deck w połączeniu z Radeonem EX 6900 XT oferuje znacznie lepsze osiągi. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdzi się w normalnym użytkowaniu i może być traktowane wyłącznie w kategorii ciekawostek.

Niestety żadna z testowanych kart graficznych NVIDIA GeForce obecnie nie współpracuje z konsolą. Konsola uruchamia się jednak z kartami AMD Radeon, czego można było się spodziewać, biorąc pod uwagę, że jest oparta na platformie AMD. APU Van Gogha (Zen2) był tutaj bez wątpienia wąskim gardłem, ale dzięki RX 6900XT połączeniu przez M.2 Steam Deck zdobył 26855 punktów w teście graficznym 3DMark Fire Strike. Bez zewnętrznego GPU, zintegrowana grafika RDNA2 oferuje około 4856 punktów, co oznacza, że ​​dzięki RX 6900XT konsola jest 5,5 raza szybsza. Test TimeSpy jest jeszcze bardziej imponujący, iGPU zdobywa 1576 punktów, podczas gdy RX 6900XT prawie 10 razy szybszy (15579 punktów).

Jeśli chodzi o gry, to układ RX 6900 XT umożliwił konsoli osiągnięcie znacznie ponad 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K w takich tytułach jak Wiedźmin 3 i GTA 5 przy maksymalnych ustawieniach grafiki. Nie było to jednak możliwe w tytułach takich jak Cyberpunk 2077 i Elden Ring, w których konsola miała problemy z uzyskaniem stałych 60 klatek na sekundę nawet w 1080p, głównie z powodu stosunkowo słabego procesora.

Steam Deck nie został zaprojektowany do pracy z zewnętrznymi układami graficznymi, jednak Valve może pokusić się o dodanie obsługi eGPU w przyszłych wersjach. Użytkownicy mogliby mieć przyzwoitą wydajność poza domem i jednocześnie sprzęt o wydajności pełnowymiarowego PeCeta po podłączeniu w domu. Póki co połączenie Steam Deck z RX 6900XT to jedynie interesująca ciekawostka, bez praktycznego zastosowania na co dzień.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ktoś połączył i przetestował Steam Deck z Radeonem RX 6900 XT. Wiedźmin 3 w 4K? Bez problemów...

 0