Małe wyświetlacze OLED jako przyciski klawiatury z Raspberry Pi Pico?

Małe wyświetlacze OLED jako przyciski klawiatury z Raspberry Pi Pico?

Mikrokontroler RP2040 wykorzystany w Raspberry Pi Pico współpracuje z niestandardowymi klawiaturami. Osoba znano jako Thpoll postanowiła jednak pójść na całość, tworząc zupełnie niespotykany projekt. Jego wersja klawiatury składa się w dwóch części, a na każdej z nich umieszczono 36 przełączników. Założeniem projektu jest ułatwienie zmiany znaków na klawiaturze osobom, które wykorzystują wiele układów lub mówią w wielu językach. Właśnie dlatego, każdy przycisk jest małym wyświetlaczem OLED.

Komputery pokroju Raspberry Pi Pico umożliwiają kreatywnym osobom tworzenie ciekawych urządzeń. Na pokładzie wspomnianego modelu "malinki" umieszczono mikrokontroler RP2040, który bez problemu radzi sobie z niestandardowymi klawiaturami i został wykorzystany w omawianym projekcie. Osoba znana szerzej jako Thpoll zdecydowała się na stworzenie czegoś zupełnie unikatowego. Udostępnił on w sieci swoje dzieło, którym jest nietypowa klawiatura składająca się z dwóch części. Każda z nich dysponuje 36 klawiszami, które są zintegrowane z małymi wyświetlaczami OLED. Twórca sprzętu postanowił dodatkowo umieścić na jednej z połówek enkoder obrotowy, który można zaprogramować do różnych działań. Dla przykładu może zostać wykorzystany jako rolka do sterowania głośnością multimediów.

Osoba znana pod pseudonimem Thpoll stworzyła niestandardową klawiaturę, której przyciski są zintegrowane z małymi wyświetlaczami OLED. Ten sprzęt ma ułatwić zmianę znaków osobom mówiącym w różnych językach lub wykorzystującym różne układy.

Zamysłem całego projektu jest ułatwienie osobom mówiącym w różnych językach lub korzystającym z różnych układów klawiatury zmiany znaków na poszczególnych przełącznikach. Dzięki temu nie trzeba podmieniać klawiszy, a wystarczy jedynie w łatwy sposób, za naciśnięciem jednego przycisku, przeprogramować wyświetlacz OLED.

Cały projekt wymagał dodatkowo stworzenia kilku niestandardowych płytek PCB. Jak można było się domyślać, ta nietypowa klawiatura została zaprogramowana z wykorzystaniem języka C. Autor użył także oprogramowania układowego QMK, pomagającego w programowaniu niestandardowych klawiatur. Trzeba przyznać, że jest to ambitny pomysł na spędzanie czasu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Małe wyświetlacze OLED jako przyciski klawiatury z Raspberry Pi Pico?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł