Opracowano nowy materiał, który jest zdolny do wychwytywania śladowych ilości szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza. Badacze podkreślają, że zużywa on zauważalnie mniej energii w porównaniu do obecnie dostępnych rozwiązań. Naukowcy twierdzą, że porowaty materiał, przypominający gąbkę może znacząco pomóc w oczyszczaniu powietrza i zapobieganiu zmianom klimatycznym.
Naukowcom z Uniwersytetu w Limerick w Irlandii udało się opracować nowy materiał, zdolny do absorbcji szkodliwych substancji z powietrza. Według badaczy, zużywa on znaczenie mniej energii niż obecnie dostępne rozwiązania i może pochłaniać z powietrza niewielki ilości benzenu, który jest szkodliwy. Naukowcy przekonują, że ten porowaty materiał może w przyszłości pomóc w oczyszczaniu powietrza i wnieść istotny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi. Lotne związki organiczne, w tym także wspomniany benzen to klasa toksycznych zanieczyszczeń, które powodują istotne problemy środowiskowe oraz wpływają negatywnie na stan zdrowia. Technologia pozwalająca nam na usuwanie benzenu z powietrza przy zachowaniu stosunkowo niskiego zużycia energii nie została do tej pory opracowana.
Naukowcom udało się wytworzyć porowaty materiał, który jest zdolny do absorbcji nawet śladowych ilości szkodliwego benzenu. Nowe rozwiązanie jest w stanie wychwycić trującą substancję, nawet gdy ta jest w proporcjach 1 na 100 tysięcy.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być porowate materiały, które można w łatwy sposób regenerować poprzez podgrzanie. Według jednego z badaczy, ich rozwiązanie radzi sobie dużo lepiej w kwestii czułości oraz czasu pracy od tradycyjnych materiałów. Gąbkowata propozycja podobno jest w stanie wychwytywać benzen, nawet gdy ten jest obecny w proporcjach 1 na 100 tysięcy. Za te właściwości mają odpowiadać dziury w strukturze, które wręcz przyciągają cząsteczki szkodliwej substancji.
Z uwagi na rodzaj wychwytywania toksyn, który opiera się na oddziaływaniach fizycznych, a nie chemicznych, cały proces wymaga znacznie mniej energii od wcześniej opracowanych rozwiązań. Wygląda zatem na to, że w kwestii oczyszczania powietrza będziemy w przyszłości stawiać na porowate materiały, które - miejmy nadzieję - pozwolą uwolnić nas chociaż w jakimś stopniu od trujących związków.
Zobacz także:
- Setki namiotów w fabryce producenta pamięci. Chińczycy szykują się na kolejny lockdown
- Mercedes EQS - mniejsza średnica zawracania i większy skręt tylej osi na... abonament
- Unia Europejska wprowadza "blokady" samochodowe. Kierowcy nie będą zadowoleni
Pokaż / Dodaj komentarze do: Materiał przypominający gąbkę może absorbować toksyczne substancje z powietrza