Microsoft będzie informował o końcu wsparcia dla systemu Windows 8.1. Kiedy nastąpi ów moment?

Microsoft będzie informował o końcu wsparcia dla systemu Windows 8.1. Kiedy nastąpi ów moment?

Windows 8.1 nie zyskał takiej popularności jak następca, Windows 10, ale mimo tego według danych Counter posiada 3,06% udziałów w rynku. Czas biegnie jednak do przodu i zbliża się ostateczny kres wsparcia dla poprawionej wersji ósemki.

Windows 8.1 nie zdobył rynku i chociaż do dziś jest zainstalowany na nie jednym komputerze, to zapewne nie będzie po nim płakać ogromna grupa osób. Ósemka stanowi potwierdzenie, że Microsoft co jakiś czas zalicza wpadki, tak było w przypadku Windowsa Visty, który był średnim następcą kultowego Windowsa XP i dopiero Windows 7 spełnił pokładane w nim nadzieje, a sytuacja powtórzyła się lata później po debiucie Windowsa 10. Tymczasem nieuchronnie nadchodzi kres Windowsa 8.1. Microsoft podobno przygotowuje kampanię informacyjną dla użytkowników systemu. Przypomnijmy, że producent zakończył podstawowe wsparcie dla Windowsa 8.1 już w 2018 roku.

Microsoft od lipca będzie wyświetlał informację o zakończeniu wydłużonego wsparcia Windowsa 8.1, które wypada w dniu 10 stycznia 2023 roku.

Windows 8.1

Od trzech lat trwa z kolei wydłużone wsparcie. Według Mary Jo Foley z ZDNet Microsoft zacznie wyświetlać powiadomienia użytkownikom Windowsa 8.1 w lipcu, które będą informowały o zakończeniu wydłużonego wsparcia dla tej edycji okienek w dniu 10 stycznia 2023 roku. Co to oznacza w praktyce? Po tej dacie firma nie dostarczy poprawek w ramach programu aktualizacji zabezpieczeń (ESU) ani nie będzie świadczyć pomocy technicznej. Microsoft zaleci przesiadkę na OS, który wciąż jest wspierany. Gigant z Redmond nie zaproponuje płatnego, dłuższego wsparcia Extended Security Updates (ESU) tak jak to zrobił w przypadku Windowsa 7.

Pewnie wpływ na tę decyzję miał fakt, iż Windows 8.1 nie jest zainstalowany na tylu komputerach co siódemka, która kontroluje aż 13% rynku, wyprzedzając najnowszego Windowsa 11 (10%). Microsoft przyznaje, że większość urządzeń z systemem Windows 8.1 nie spełnia wymagań sprzętowych Windowsa 11, aczkolwiek Windows 10 może nadal być opcją dla niektórych. Dziesiątka również zakończy swój żywot, lecz ów moment nastąpi dopiero 14 października 2025 roku. Korzystacie z Windowsa 8.1? Uważacie go za udane oprogramowanie Microsoftu?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft będzie informował o końcu wsparcia dla systemu Windows 8.1. Kiedy nastąpi ów moment?

 0