Na aukcję trafił unikatowy Apple-1 z numerem seryjnym, który wpisał ręcznie sam Steve Jobs

Na aukcję trafił unikatowy Apple-1 z numerem seryjnym, który wpisał ręcznie sam Steve Jobs

Na aukcję trafił kolejny rarytas z Doliny Krzemowej, który jest marzeniem wielu kolekcjonerów. W chwili obecnej trwa licytacja oryginalnego komputera Apple-1 PC, którego numer seryjny ręcznie wpisał sam Steve Jobs.


Komputerów Apple-1 pozostała zaledwie garstka i rzadko pojawiają się na aukcjach. Jak zauważył serwis Macrumors, ten konkretny model jest niezwykle rzadki. Został oznaczony jako maszyna z "pierwszej partii", a według rejestru Apple-1 jest siódmą maszyną, która została zbudowana. Komputery z tej partii od dawna nie były licytowane, do tego jest to również pierwszy Apple-1 kiedykolwiek sprzedany z numerem seryjnym, który napisał sam Steve Jobs i jest to potwierdzone certyfikatem autentyczności. Stan komputera został potwierdzony przez Daniela Kottke. Był on jednym z pierwszych pracowników Apple i brał udział w powstawaniu urządzeń. Aukcja obejmuje także reprodukcję instrukcji obsługi podpisaną przez współzałożycieli Apple, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a. Egzemplarz ten nie zostanie oddany tanio, a aktualna oferta wynosi 270 000 USD. Oczekuje się, że po zakończeniu licytacji 21 maja osiągnie znacznie wyższą cenę.

Na aukcję trafił komputer Apple-1 z pierwszej partii, z numerem seryjnym wpisanym przez samego Steve'a Jobs'a. Obecnie cena wynosi 270 000 USD.

Komputery Apple-1 są tak rzadkie, ponieważ wiele z nich zostało zniszczonych przez samych twórców. Zaprzestali oni produkcji Apple-1 po premierze Apple-II i starali się, aby wszystkie komputery Apple-1 zostały zwrócone. Oferowano nawet specjalne oferty wymiany i rabaty, aby zachęcić nabywców do wymiany. Te, które zwrócono, zostały zniszczone, a w sumie wyprodukowano ich tylko około 200 i wszystkie sprzedano za 666,66 dolarów. Obecnie istnieje nie więcej niż 100 sztuk.

Ostatnim komputerem Apple-1 wystawionym na aukcji był model "Choffey College". Został on wystawiony na aukcję w listopadzie ubiegłego roku. Jego nazwa wzięła się od tego, że został sprzedany profesorowi wspomnianego college'u, który sprzedał go studentowi. Ten konkretny komputer był jednym z sześciu, o których wiadomo, że zawierał obudowę płyty głównej wykonaną z drewna Koa. Sprzedano go za 500 000 dolarów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Na aukcję trafił unikatowy Apple-1 z numerem seryjnym, który wpisał ręcznie sam Steve Jobs

 0