Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 90. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 90. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka. Do kilku japońskich sklepów trafił pierwszy dysk SSD PCIe 5.0 o pojemności 2 TB. Będzie on dostępny w wariantach 1 TB / 2 GB cache, 2 TB / 4 GB. Nośnik danych oferuje prędkości odczytu do 10 GB/s i zapisu do 9,5 GB/s i bazuje na kościach 3D TLC NAND produkcji Microna. Jako pamięć podręczną zastosowano natomiast moduły DDR4. Do tego 3-letnia gwarancja producenta.

Zapraszamy do oglądania newsowego podsumowania tygodnia.

Dowiedzieliśmy się, kiedy zadebiutują procesory Meteor Lake i Lunar Lake. Według harmonogramu, który opublikował Intel, układy pojawią się w przyszłym roku i również na ten czas przewidziano nadejście jednostek Granite/Sierra. Ponadto zobaczymy nowe karty graficzne należące do serii Battlemage. Z dotychczasowych plotek wynika, że ich premiera odbędzie się w drugim kwartale. Na liście są też CPU dla laptopów. Oczywiście jak to bywa harmonogram może ulec zmianie, ale plany Intela wyglądają dość obiecująco.

Analityk Stacy Rasgon z Bernstein, jednej z wiodących firm z Wall Street, obniżyła rating firmy dla AMD powołując się na utrzymującą się słabość na rynku komputerów osobistych oraz destrukcyjne działania Intela przeciwko swojemu mniejszemu rywalowi na rynku komputerów stacjonarnych. Niebiescy wykorzystują swoje ogromne moce produkcyjne i zdolność do oferowania konkurencyjnych cen, żeby przegonić swego konkurenta. Warto zaznaczyć, że 53% przychodu Intela pochodzi z działu Client Computing Group (dane za III kw. 2022 roku). Sytuacja sprawia, iż konkurencja między Intelem a AMD zaostrza się.

W internecie udostępniono zdjęcia karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090 TI/TITAN, która wygląda jak potwór. Osłona chłodzenia jest koloru złotego, a z tyłu umieszczono łącznie 4 wyjścia obrazu (1x HDMI i 3x DP). Układ chłodzenia składa się z masywnego bloku aluminiowych żeberek, z kolei oznaczenie znaczenie PCB tej konstrukcji to PG137. GPU posiada podobno aż 48 GB pamięci VRAM GDDR6X o prędkości 24 Gb/s. Wartość TBP (Total Board Power) wynosi ponoć około 800 W. PSU o mocy 1000 W, nie wystarczy tym samym do zasilenia całego komputera. Według kopite7kimi, układ bazuje na procesorze graficznym AD102-450-A1 oferującym 18176 jednostek CUDA.

Risen po 14 latach dostanie oficjalne spolszczenie na Steam. Zabraknie polskiego dubbingu, a zostanie zaoferowana jedynie wersja z napisami. Zawsze to coś. Co ważne pierwotnie gra miała polską lokalizację, aczkolwiek było ono dostępne w wydaniu pudełkowym. Udostępnienie spolszczenia zbiegło się z wydaniem produkcji na konsole Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One. Aktualizacja na Steam implementuje system osiągnięć, zapisy w chmurze i wsparcie dla kontrolerów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 90. Sprawdź co Cię ominęło

 0