Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 107. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 107. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Intel szykuje mobilne procesory Arrow Lake-HX. 14

Jak podaje serwis VideoCardz Intel pracuje nad procesorami mobilnymi Arrow Lake-HX. 14, a świadczy o tym narzędzie testowe dla tych układów, które wyciekło. CPU bazują na hybrydowej architekturze rdzeni i stanowią niejako przeniesienie desktopowych układów do świata laptopów. Procesory z tej serii wykorzystują podstawkę BGA, zapewniając większą liczbę rdzeni i limit mocy podniesiony do 55 W dla TDP i 157 W maks. poboru w trybie turbo. 

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia.

Na zdjęciu opublikowanym przez @harukaze5719 przedstawiono interposer dla „Gen5 VR Test Tool”, potwierdzający, że seria będzie wykorzystywać gniazdo BGA2114. Niestety na konkrety takie jak liczba rdzeni czy data premiery przyjdzie nam jeszcze poczekać.

AMD ogłasza Radeona RX 7600. Czerwoni opublikowali pierwsze testy wydajności

Seria kart graficznych Radeon RX 7000 wzbogaciła się o nowy model - Radeon RX 7600 przygotowany z myślą o graniu w 1080p. Karta bazuje na architekturze RDNA 3 i oferuje 32 jednostki obliczeniowe. Ilość procesorów strumieniowych to 2048. GPU powinno osiągać zegar 2625 MHz w trybie boost, a na pokładzie znajduje się 8 GB pamięci VRAM GDDR6 o prędkości 18 Gb/s. AMD chwali się także wsparciem kodeka AV1. Producent przygotował materiał porównujący wydajność w grach z bezpośrednim poprzednikiem Radeona RX 7600. Z zestawienia wynika, że w rozdzielczości 1080p i przy maksymalnych ustawieniach graficznych, RX 7600 jest od 9% do 55% szybszy.

Sony prezentuje Project Q. Handheld jako dodatek do PS5

Sony oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad handheldem PlayStation, który pozwoli na granie w gry z PS5. „Wprowadzimy na rynek dedykowane urządzenie, które umożliwi streaming dowolnej gry z konsoli PS5 za pomocą Remote Play przez Wi-Fi” – powiedział szef PlayStation, Jim Ryan, podczas PlayStation Showcase. Project Q wyposażono w 8-calowy ekran LCD HD 1080p oraz wszystkie przyciski i funkcje kontrolera bezprzewodowego DualSense”. Project Q stanowi odpowiedź na przeżywający odrodzenie rynek przenośnego sprzętu do grania. Swoje handheldy mają Valve (Steam Deck) czy ASUS (ROG Ally). Teraz do tego grona dołącza również Sony, które ma bogatą przeszłość jeżeli chodzi o tego rodzaju sprzęt gamingowy.

Neuralink ze zgodą na wszczepianie ludziom chipów w ramach badań

Neuralink to firma należąca do Elona Muska, która uzyskała zgodę na testowanie chipów mózgowych swojej produkcji również na ludziach. To ważny krok dla ekscentrycznego miliardera chcącego wszczepiać implanty do ludzkiego mózgu. Neuralink kilkukrotnie składał wniosek o wydanie zezwolenia, lecz agencja odrzucała go z kilku powodów. Reuters pisze, że przyczyną odmowy były problemy z baterią litową urządzenia, możliwość migracji drutów implantu w mózgu oraz kwestia bezpiecznego wyjęcia implantu bez uszkodzenia tkanki mózgowej. Zgoda oznacza, iż przedsiębiorstwo będzie mogło prowadzić badania także na ludziach. Aktualnie rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła, ale firma podzieli się szczegółami w najbliższej przyszłości.

Laptopy dla czwartoklasisty. Ujawniono jakie modele otrzymają uczniowie w rządowym programie

O notebookach dla uczniów polskich szkół rząd Polski mówił już jakiś czas temu. Program miałby objąć uczniów czwartych klas szkół podstawowych, a teraz przyszła kolej na większe konkrety. Planowany jest zakup blisko 400 tysięcy urządzeń (konkretnie 394 346), na co rząd chce przeznaczyć 1 182 000 000 zł (jest to największy tego typu przetarg w Europie), a program ma być w całości pokryty z Krajowego Planu Odbudowy (o ile te środki z Unii Europejskiej zostaną nam w końcu wypłacone). Same notebooki nie będą wypożyczane przez państwo, ale mają być własnością rodziców uczniów, choć nie będą mogli oni sprzedać urządzenia przez pięć lat (co ciekawe, państwo pokrywa gwarancję tylko przez 3 lata). Okazuje się, że to nie tylko x-kom będzie dostawcą tych notebooków dla czwartoklasistów.

Grand Theft Auto 6 będzie grą idealną? Rockstar Games dąży do perfekcji

GTA6 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier przez graczy, a jednocześnie ogromna zagadka, o której praktycznie niewiele wiemy. Rocksstar Games i Take-Two podgrzewają atmosferę drocząc się ze społecznością potencjalną datą premier lub zapowiedzi, tymczasem poznaliśmy prawdopodobną przyczynę długiego oczekiwania na tytuł. Jak zdradził CEO Take-Two, Strauss Zelnic, deweloperzy dążą do perfekcji, chcąc przygotować najlepszą odsłonę kultowej serii. To oczywiście wymaga czasu i lat pracy. Obyśmy jednak nie czekali za długo. Jako ewentualną datę wydania Grand Theft Auto 6 wskazuje się 2025-26 rok.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 107. Sprawdź co Cię ominęło

 0